Vaření

9 malých změn, které vám pomohou ušetřit kopec peněz při nakupování potravin

173views

Ceny potravin neustále rostou a mnozí z nás chodí na nákup se stále většími obavami. Jsme zděšeni, že za částku, kterou zaplatíme nenaplníme ani třetinu košíku, ačkoli v minulosti jsme ho měli plný. Nemluvě o tom, že si musíme odpustit některé speciality, které jsme si alespoň čas od času dopřáli, nebo kupovat potraviny, které mají nižší kvalitu. Hledáte tipy, jakými změnami lze při nákupu potravin ušetřit?

9 tipů, se kterými při nákupu potravin ušetříte

1.Všímejte si akce, nakupte maso a uložte do mrazničky

Každá prodejna má speciální akce – ať už jsou to potraviny před končícím dnem spotřeby nebo tematické, případně dny, kdy prodávají 1+1 zdarma, určitě se tyto momenty vyplatí mít pod kontrolou, jelikož v konečném důsledku.

Všímejte si slev v potravinách, kde nakupujete a kupujte si do zásoby vše, co se dá. I maso, kterému zanedlouho uplyne datum spotřeby můžete uložit do mrazničky a použít později.

2. Vyberte si levnější značku

Ne vždy platí, že levnější je také méně kvalitní. Najděte značku, která vyrábí potřebné potraviny v dobré kvalitě, ale levněji než jiné. Mnohé vyrábějí celou řadu produktů, díky čemuž ušetříte. Některé značky jsou podstatně dražší prakticky jen kvůli jménu či tradici.

3. Připravujte jídla na více dní

Když vaříte každý jeden den nové jídlo, vyjde to určitě dražší, než když si naplánujete recept na oběd či večeři, kterou budete jíst dva či tři dny. K tomuto účelu výborně slouží jídla z jednoho hrnce, syté husté polévky z luštěnin a/nebo masa a dušená jídla. Kromě toho, že ušetříte peníze, ušetříte také energii a čas.

4. Odkládejte zbytky jídel do mrazničky

Pokud vám zůstane hotové jídlo, odložte si jej do mrazničky. Vždy se vyplatí mít v zásobě několik druhů. Takto si můžete skladovat i pečivo – například, když napečete celý plech posouchů, koláčů, muffinů a nestihnou se sníst, šup s nimi do mrazničky.

Zamrazte si také různé omáčky či dušená jídla. Zbylé těstoviny nevyhazujte nebo odložte do chladničky a udělejte je na další dny na jiný způsob. Stačí přidat vajíčka, tvaroh či zapéct se zeleninou. Zmrazit můžete i domácí nebo kupovaný chléb či rohlíky, které koupíte v akci a ze starých si udělejte strouhanku nebo je namočené v mléce přidejte do karbanátků.

5. Naučte se drahé věci připravovat doma

Doma si můžete připravit řadu různých potravin, které jsou obchodech již dost drahé. Od zákvasu, jogurtu, přes tvaroh, omáčky na těstoviny, pesto, salsu, kompoty, džemy, až po vlastní chléb a pečivo. Když si založíte vlastní kvásek a budete se o něj starat, ušetříte hodně i na každodenním chlebu.

6. Nakupujte, když je nejméně rušno

Na nákup si vyberte čas, kdy do obchodů nechodí příliš mnoho lidí. Vyhnete se tlačenici a stresu a budete mít více možností, prohlédnout ceny a obsah produktů. Pozor, na nákupy jděte vždy až po jídle, nikdy ne hladoví! Jinak nakoupíte i to, co nepotřebujete, protože „oči jedí“.

7. Využívejte zákaznické karty sítí

Vyberte si jeden hlavní obchod, ve kterém budete dělat velké nákupy a ve kterém jsou zákaznické odměny nastaveny tak, že se vám vyplatí. Mnohé sítě mají zákaznické karty s různými benefity v podobě slev a čím více v nich nakupujete, tím budou vyšší nebo jich bude více.

8. Nechoďte se do obchodů jen projít

Chcete-li se projít nebo setkat s kamarády, nechoďte do obchodů. Vyberte si jiné místo, kde nehrozí, že začnete nakupovat impulzivně. Při nákupu používejte seznam, na který si budete značit opravdu jen to nezbytné. Nebo, pokud se prostě neumíte „krotit“ – objednejte si nezbytné potraviny přes e-shop. Nehrozí, že se dáte na něco, co nepotřebujete nalákat.

9. Všímejte si akcí v drogeriích, v řeznictvích, zelenině, na trhu

Všímejte si zajímavých nabídek iv jiných druzích obchodů, jako jsou potraviny. Mnohokrát ve specializovaných obchodech či na trhu koupíte zboží levněji nebo s významnějšími akciemi než v supermarketech. Nahlédněte do nejbližší drogerie, řeznictví, pekárny či obchodu s ovocem a zeleninou a nevynechejte ani místní trh.

Jak uvařit levně a chutně? Zkuste přívarky! Zahřejí vás stejně jako polévka, mají výbornou chuť, jsou syté a zároveň vás nebudou ani stát moc peněz:

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.