Možná si myslíte, že pokud bydlíte v paneláku, nemáte moc šancí mít čerstvou zeleninu přímo pod nosem. Není tomu tak, protože i na svém balkoně si můžete vypěstovat pochoutky, které později skončí na vašich talířích. Zde je přehled zeleniny, která úspěšně roste v květináčích. Zasaďte je ještě dnes a užijte si léto plné čerstvé zeleniny.

Mnoho lidí sní o vlastní zahrádce, na které by pěstovali zeleninu. Bohužel ne každý má tuto možnost, protože když bydlíte v paneláku, nemáte vlastní pozemek. Pro ty, kteří bydlí v panelácích nebo domech bez zahrady, se zdá být balkon jedinou a ideální příležitostí k pěstování zeleniny. Existuje mnoho druhů zeleniny, které se na něm dají úspěšně pěstovat. Níže vám chceme ukázat, jakou zeleninu můžete pěstovat na vlastním balkoně nebo terase. Seznam je opravdu dlouhý a každý si v něm najde to své.

Cherry rajčata

Cherry rajčata jsou vynikající volbou pro pěstování na balkoně. Nejsou příliš velká, a proto nevyžadují mnoho místa. Po vypěstování jsou jejich plody šťavnaté a plné chuti. Sazenice rajčat můžete vysadit do velkých květináčů nebo speciálních nádob. Jen je nezapomeňte pravidelně zalévat a dopřát jim dostatek slunce.

Ředkvičky

Ředkvičky jsou rychle rostoucí zelenina, která je ideální na balkon. Můžete je vysévat do malých květináčů nebo balkonových truhlíků, případně do mělkých květináčů. Jsou nenáročné na pěstování a sklízet je můžete již několik týdnů po výsevu.

Salát

Hlávkový salát je skvělou volbou pro ty, kteří ho chtějí mít na talíři každý den čerstvý. Existuje mnoho odrůd salátu, které jsou vhodné pro pěstování v nádobách nebo truhlících. Na čerstvém salátu si můžete pochutnávat po většinu sezóny a pravidelné stříhání listů podporuje růst rostliny.

Mrkev

Ačkoli se mrkev tradičně pěstuje v zemi, lze ji vysévat i do nádob na balkoně nebo terase. Pokud si chcete na této zelenině pochutnat, doporučujeme zvolit odrůdy mrkve určené pro pěstování v nádobách. Mrkev potřebuje hlubokou nádobu, aby se mohly rozvinout kořeny, proto zvolte přiměřeně velký květináč nebo truhlík.

Vyplatí se také experimentovat s bylinky, jako je petržel, bazalka a oregano, které dobře rostou na balkoně a dodávají pokrmům svěžest. Nezapomeňte je pravidelně zalévat, zajistit jim dostatek světla a hnojit, abyste zajistili jejich zdravý růst. S trochou práce si můžete pochutnávat na čerstvé, doma vypěstované zelenině a bylinkách i bez zahrady.

Související články:

Jaké bylinky pěstovat na balkoně? TOP 3 pro začátečníky

Na balkoně můžete pěstovat ředkvičky. Budou dobře růst, stačí dodržovat těchto několik rad