Stromy tuje jsou oblíbenou zahradní výsadbou Slováků. Nejenže jsou zelené po celý rok, ale také poměrně rychle rostou a v husté řadě oddělují pozemek od sousedů a ulice. Krásný vzhled tují ovšem není náhodný. Za každým hustým, silným a zdravým stromem stojí pečlivý zahradník. Zajímá vás, jakou péči potřebují vaše tuje po zimě? Začít je třeba úklidem. Podívejte se, jak vyčistit tuje zevnitř a jak odstranit suché jehličí.

Musí se tuje uvnitř čistit?

Stromy tuje, zejména po zimě, jsou často poseté hnědými nebo žlutými větvičkami. Zhnědnutí obvykle postihuje vnitřní výhonky, proto se na jaře vyplatí podívat se hluboko do husté koruny. Nekedy jde o přirozený jev a někdy o příznak nemoci. Poškození a odumření vnitřních větviček může nastat v důsledku tzv.. zimního stresu, sucha a nadměrné hustoty koruny. Každá z těchto situací vytváří pro rostlinu obtížné podmínky, oslabuje ji a ztěžuje přístup světla a vzduchu ke kmenu a vnitřním částem větví. Hnědnutí tují zevnitř může bohužel signalizovat i přítomnost škůdců nebo nemocí.

Všimli jste si změn ve vzhledu svých stromů a přemýšlíte, zda je třeba vaši tuji vyčistit zevnitř? Ačkoli to není bezpodmínečně nutné, doporučujeme vám, abyste své tuje vyčistili a odstranili suché větvičky. Je to vlastně důležitý krok v péči o vaši rostlinu, který jí pomůže udržet zdraví a získat zpět loňský lesk. Je třeba čistit tuje uvnitř? V zaneprázdněnosti mnoha zahradními pracemi se tento postup někdy přehlíží, ale neprávem. Nevyžaduje mnoho práce a může mít velmi dobré výsledky.

Jak se čistí vnitřní prostory tují?

Teď, když už víte, že suché, slabé a odumřelé větve je třeba z nitra tují odstranit, otázka zní – jak to udělat? Zde je několik praktických rad, jak vyčistit nitro tují tak, abyste je nepoškodili:

 • naplánujte si správný čas na čištění a stříhání tují – nejvhodnější období je jaro a léto;
 • ruční čištění se může provádět za každých podmínek, ale je-li třeba strom ořezávat, dělejte to v teplý (ale ne horký) a suchý den (bez deště);
 • zdravé výhonky zkraťte jen na 1/3 jejich délky a odstraňte všechny větvičky, které vykazují známky poškození, vysychání nebo infekce;
  po proříznutí rány natřete vhodnou mastí, například. na ochranu před houbami.

Jak posoudíte, které výhonky jsou skutečně vhodné k odstranění?

Jsou to všechny ty větvičky, které zežloutly nebo zhnědly, uschly, rozpadají se a shazují jehličí. Projevuje se tím jejich oslabení, mráz, poškození, ale také napadení nemocí nebo škůdci. Jak vyčistit tuje uvnitř? Jemně odhrňte vnější větvičky a ponořte ruce do houštiny koruny. Doporučujeme vám, abyste si nasadili rukavice. Můžete použít i jiné osobní ochranné prostředky, abyste si nepoškodili kůži nebo oblečení. Následně uvolněte výhonky, které se mají odstranit, a poté je přesně odřízněte (jeden rozhodující řez). Nástroje, které se pro tento úkol dobře hodí, jsou zahradnické nůžky nebo kleště.

Suché větvičky zevnitř stromu můžete odstranit i ručně – někdy jsou křehké a lámavé, takže to nevyžaduje mnoho úsilí. Obvykle však budete potřebovat ostré a přesné nástroje, pomocí kterých provedete jistý řez. Můžete si vybrat ruční, mechanické nebo elektrické nástroje. Nejdůležitější je, aby byly správně naostřeny a vydezinfikovány. Takto se vám nestane, že byste větvičky nalomili či poškodili. Pokud zde onemocní, nepřenesete choroboplodné zárodky na zdravé výhonky. Nestačí jen vědět, že suché, hnědé větvičky jsou znakem nemoci nebo mechanického poškození a měly by se odstranit. Musíte ještě vědět, jak čistit tuje uvnitř, abyste posílili strom a vytvořili optimální podmínky pro růst.

Jak čistíte suché jehličky z tují?

Další jednoduchou procedurou, která je spíše údržbou než úklidem, je odstranění suchých jehliček. Na jaře a na podzim se pod stromy nachází mnoho suchého jehličí – někdy může vrstva, která nebyla odstraněna několik let, dosahovat několika až několika desítek centimetrů. Když suché jehličí opadá, zůstává i na větvích. Samotný proces opadu jehličí není ničím výjimečným. Na podzim rostlina shazuje jehlice a šupiny, což je normální fyziologický proces. Můžete jí při tom trochu pomoci a určitě odstraňte to, co se nasbírá pod stromy.

Proč je to důležité? Protože taková suchá vrstva se může stát místem vzniku požáru. Sucho, cigaretový nedopalek nebo jiskra z topeniště a riziko požáru se dramaticky zvyšuje. Kromě bezpečnosti a estetiky je znalost odstraňování suchého jehličí z tují užitečná iz důvodu péče. Čištění tují od suchých větví znamená několik výhod:

 • lepší přístup ke světlu, které je nezbytné pro zdravé a krásné rostliny;
 • zvýšená hustota živého plotu z tují, aby vypadal působivě a zdravě;
 • přívod a neustálá cirkulace vzduchu, která usnadňuje výživu stromů;
 • účinný odvod vlhkosti a menší náchylnost na plísně.

Výhod je mnoho, proto je dobré naplánovat si takový úklid zahrady – dvakrát ročně nebo průběžně (zejména v období sucha). Jak čistíte suché jehličí z tují? Můžete to udělat i ručně, tj. setřást je ze stromu, ačkoli pohodlněji se vám bude pracovat se zahradními hráběmi nebo vysavačem. Velmi zajímavým nápadem, jak vyčistit suché jehličí, ale také pavučiny, hnízda a hmyz z tují, je použití tlakového čističe – samozřejmě nastaveného na nízký výkon.

Dá se zde vyčistit pomocí karcheru?

Pokud vás zajímá, zda lze čistit tuje pomocí karcheru, odpověď zní ano. Měli byste vědět, že odstranění suchého jehličí a větviček můžete urychlit pomocí určitých nástrojů, z nichž jedním je tlakový čistič. Nepotřebujete speciální myčku na rostliny, postačí vám univerzální tlaková myčka používaná k čištění příjezdové cesty, fasády nebo mytí auta. Nezapomeňte ji nastavit na optimální výkon. Příliš silný poškodí větvičky a příliš malý neumyje všechno jehličí zevnitř.

Jak vyčistit suché jehličí z tují pomocí tlakového čističe?

 • Zapojte a nastavte myčku, nakonfigurujte její nastavení a hlavně nastavte vhodný výkon vodního proudu.
 • Začněte mýt tuje shora dolů – nejprve opláchněte zvenčí, poté nakloněním jednotlivých stonků a větví zatlačte kopí s pistolí do středu koruny.
 • Po skončení mytí tují odstraňte suché jehličí, které spadlo na zem, pomocí hrábí nebo jej vložte do pytle na biologický odpad.

Ačkoli odpověď na otázku, zda je třeba čistit tuje uvnitř, je „ne“, většina zahrádkářů považuje toto ošetření za nezbytné. Podívejte se, jak rychle se vaše stromy zotaví ze zimy, pokud si najdete čas na odstranění suchých větviček zevnitř nebo umytí spadaného jehličí. Pokud jsou důsledkem onemocnění, které stromy tráví, můžete je tímto způsobem zachránit před smrtí. V ostatních situacích bude mít ošetření pozitivní vliv na vzhled a tvar rostlin a umožní jim zdravý a stabilní růst bez překážek.

Související články:

Nevylévejte ji do umyvadla, ale zalijte jí tuje. Stromy budou po zimě prospívat a ožijí

Tato rostlina vás ohradí od sousedů. Vypadá nádherně a roste dvakrát rychleji než běžné tuje