Když rajčata hnojíme, dodáváme rostlině složky, které vytvářejí úrodu. Bez nich by bylo plodů méně a jejich stav by se mohl výrazně zhoršit. Červen je pro pěstování rajčat klíčový měsíc – kvůli dlouhému vegetačnímu období je třeba rajčatům v tomto období dodat další výživu. Správné načasování však není všechno. Nejlepší, zdravé a šťavnaté plody vyrostou pouze tehdy, pokud se je naučíte rozumně hnojit. Zahradník radí, co v červnu nedávat a bez čeho se obejít.

Červen je klíčovým měsícem pro pěstování rajčat

Když rostliny zasazené do kvalitního substrátu, správně připraveného pro pěstování, spotřebují většinu cenných živin, které obsahuje, je třeba zajistit další výživu. To je důležité zejména u druhů s dlouhou vegetační dobou, jejichž intenzivní růst, kvetení a nasazování plodů jsou časově rozloženy a mohou trvat až čtyři měsíce.

Červen je klíčovým měsícem pro pěstování rajčatprotože v tomto období je konečný termín pro doplnění případných nedostatků. Výživa rajčat se obvykle zaměřuje na aplikaci dusíkatých přípravků a mnozí z vás po nich sahají, aby urychlili růst a zlepšili výnos svých rostlin. Přítel zahrádkář, který mě zasvětil do tajů rozumného pěstování této chutné zeleniny, však radí nepřehánět to. Ukazuje se, že nadbytek živin může rostlinám uškodit více než jejich nedostatek.

Pokud uděláte tu chybu, že budete rajčatům dávat příliš mnoho dusíku, první příznaky přehnojení zaznamenáte již v červnu. Přehnojení ohrožuje plody i celý keř. Jak poznáte, zda ho ještě potřebují? Věnujte pozornost vzhledu listů:

  • Světle zelená barva znamená, že rostlinám musíte dodat malé množství dusíku;
  • tmavě zelená barva znamená, že je lepší od dalšího hnojení dusíkem upustit a sáhnout po přípravcích obsahujících fosfor a draslík.

Dávkování jednotlivých látek i způsob aplikace by měly záviset na potřebách dané odrůdy.

Čím hnojit rajčata v červnu?

Rajčata malých odrůd, která rostou malá, ale bujně, obvykle potřebují dodatečnou výživu ve formě kompletních živin. V červnu se vyplatí přihnojit je přírodním hnojivem z kopřiv nebo kejdy. U rostlin jiných odrůd, které jsou bujně vyvinuté, se však hnojení liší a před jeho provedením je třeba posoudit, co dozrávající rajčata skutečně potřebují.

Jaké složky rajčata potřebují, poznáte mimo jiné podle celkového stavu a změn struktury, tvaru a barvy listů. Pokud jasně vidíte, že se listy charakteristicky stáčejí dolů a jsou silně pigmentované, dusíkaté hnojivo nepoužívejte. Takové rostliny pravidelně zalévejte, což by mělo pomoci vyřešit problém s hromaděním této živiny v průběhu času. Zvláště opatrní buďte s dusíkem v době dozrávání plodů, protože jeho nadměrná aplikace v tomto období může vést k praskání mladých rajčat. Důkazem je také nesprávné hnojení:

  • Žluté skvrny na listech rajčat – mohou ukazovat na nedostatek hořčíku;
  • Suchá hniloba na špičce s typickou černou skvrnou na plodech – známka nedostatku vápníku v půdě nebo zhoršeného příjmu vápníku;
  • nerovnoměrné dozrávání rajčat, kdy rajčata ve spodní části zčervenají a u stopky zůstanou zelená a při růstu nepřibývají na barvě – to může znamenat nedostatek draslíku, který je třeba doplnit;
  • pomalé nebo neúčinné nasazování plodů (zejména při pěstování v tunelech) – možná bude nutné rostlinu ošetřit sloučeninami bóru.

Kdy a čím hnojit rajčata v červnu? Vápník je nejvhodnější podávat, jakmile zjistíte jeho nedostatek. Proveďte to postřikem celé rostliny, přičemž zvláštní pozornost věnujte horním částem s mladými listy a případným plodům. Nedostatek draslíku lze odstranit například použitím hnojiva z pryskyřičných kostí, a to i ve formě postřiku. Naproti tomu bór, který mnozí začínající zahrádkáři podceňují, ale který je tak důležitý pro zdraví rostlin, je dobré stříkat přímo na květy. Kamarád zahrádkář navíc stimuluje nasazování plodů na svých rajčatech ručně pomocí staré techniky poklepávání, protřepávání a lehkého tření květů štětečkem. To vše pro zajištění ještě zdravějších plodů.

Související články: V roce 2015 se v rámci projektu „Znovuzrozené rajčata“ uskutečnil projekt „Znovuzrozené rajčata“:

V loňském roce jsem testoval nový postřik na rajčata. Účinky mě těší ještě dnes

Půda pro rajčata. Do jaké půdy zasít a zasadit rajčata?