Přestože citron na Slovensku přirozeně neroste, je zde velmi oblíbený a dostupný po celý rok. O zdravotních vlastnostech citronové šťávy ví každý. Skvěle chutná, když se přidá do vody nebo limonády. Ne každý však ví, že citronová kůra má také mnoho zajímavých využití. Seznamte se s nimi a už nikdy nevyhazujte citronovou kůru!

Citronová kůra obsahuje také vitamin C jako citronová šťáva! Jejím vyhozením se připravujete o úžasný zdroj tohoto antioxidantu důležitého pro vaši imunitu a zdraví. Citronová kůra navíc poskytuje vitaminy skupiny B, kyselinu mravenčí, pektin a vlákninu.. Díky svým vlastnostem je vhodná pro řadu použití v kuchyni, domácnosti i v péči o tělo.

Použití citronové kůry v kosmetice

Citronová kůra je skvělým doplňkem domácí kosmetiky. Můžete ji použít k řadě způsobů péče o své tělo. Zde je několik způsobů použití citronové kůry:

 • Skvěle bělí zuby.
  Stačí s ním pravidelně otírat zuby a rychle se zbavíte skvrn od kávy nebo vína. Váš úsměv bude zářit bělostí;
 • Páchnou vám ruce po utrženém, oloupaném česneku nebo rybách?
  Citronová kůra vám může pomoci zbavit se nežádoucího zápachu. Stačí ji vetřít na pokožku rukou a zůstane vám jen svěží vůně citronu;
 • Zbavte se bradavic rychleji pomocí citronové kůry!
  Stačí namočit citronovou kůru přes noc do octa a pak ji přiložit na bradavici. Urychlíte tím hojení kožních lézí!

Jak používat citronovou kůru doma?

Citron má v domácnosti mnoho využití. Ačkoli se nejčastěji používá kyselina citronová nebo čerstvě vymačkaná šťáva, s mnoha úkoly může pomoci i citronová kůra.

 • Citronovou kůru můžete použít jako osvěžovač vzduchu.. Stačí ji umístit na několik míst v domě.
 • V domácím čisticím prostředku na bázi jedlé sody a octa nahradit kyselinu citronovou. Tato směs rychle odstraní mastné skvrny a nečistoty z dřezu, vany nebo sporáku.
 • Citronová kůra je skvělý odstraňovač vodního kamene z konvice. Stačí ji vložit do konvice, zalít vodou a nechat několik hodin odstát.
 • Citronová kůra má antibakteriální vlastnosti. Můžete jej použít k dezinfekci prkének na krájení a kuchyňských desek. Ty se tak budou nejen lesknout, ale budou také zbaveny bakterií a mikroorganismů.

Co dělat s citronovou kůrou v kuchyni?

Čerstvá, sušená i kandovaná citronová kůra může v kuchyni dobře posloužit. Určitě se podívejte, jak ji použít!

 • Sušená citronová kůra je vynikajícím doplňkem polévek a slaných pokrmů. Dodává svěží citronovou chuť.
 • Čerstvá citronová kůra lze použít jako přísadu a ozdobu do nápojů a koktejlů.
 • Kandovaná citronová kůra je ideální jako ozdoba dortů a sladkých dezertů.

Můžete si také vyrobit vlastní kandovanou citronovou kůru. Stačí odstranit bílou vrstvu kůry, nakrájet ji na malé kostičky, vložit do sklenice a posypat cukrem. Sklenici uchovávejte v chladničce. Po týdnu bude vaše citronová kůra připravena k použití.

Související články:

Vezmu kus alobalu a vyložím jím dřez. S tímto patentem si už nemusím dělat starosti.

Vadnutí a kažení kopru je minulostí. 1 jednoduchý trik ho udrží čerstvý až 2 měsíce.