Užitečné tipy

Co je úplně zakázáno dělat 9. března, kdy se slaví 40 svatých mučedníků ze Sevastie. Pokud si nedáte pozor, budete mít smůlu celý rok

Co je úplně zakázáno dělat 9. března, kdy se slaví 40 svatých mučedníků ze Sevastie. Pokud si nedáte pozor, budete mít smůlu celý rok
173views

9. března slaví pravoslavná církev svátek 40 mučedníků, zvláště významný svátek v jarním kalendáři.

 V tento den se má za to, že je nežádoucí dělat určité činnosti / foto: archiv

V tento den se má za to, že je nežádoucí dělat určité činnosti / foto: archiv

Tento den je opředen tradicemi a přesvědčeními předávanými z generace na generaci a nabízí věřícím řadu zvyků a pověr, které mají přinášet štěstí a chránit před smůlou a nemocemi.

Říká se, že mučedníci otevírají brány nebes

Říká se, že v tento den se otevírají brány nebes a hroby a věřící připravují speciální pokrmy ke svátku 40 svatých mučedníků s jejich slavným produktem – tradičními koláči.

Jeden z ústředních zvyků souvisí s tvarem cívek, které jsou připraveny ve tvaru osmičky, představující symbol nekonečna a věčnosti. Způsob přípravy se liší podle regionu, v některých oblastech se koláče pečou a v jiných vaří.

V tento den se věřící účastní bohoslužeb v kostele, dělají paratázu a dávají almužny. Mezi tradiční sdílené potraviny patří ořechy, arašídy a fazole.

Dalším oblíbeným zvykem je vypití 40 nebo 44 sklenic vína, přičemž jedna sklenka se konzumuje za každého mučedníka uctívaného v tento den.

V některých regionech je zvykem zapalovat na polích velké ohně a děti se je snaží přeskakovat, aby rodině přinesly ochranu před nemocemi. Ženy používají výsledný popel k ochraně domu proti hadům.

Také muži, kteří chtějí peníze, jedí semínka, jako jsou dýňová nebo slunečnicová, spolu se sklenkami vína.

Čeho se musíte vyvarovat mučedníků

V tento den se věří, že je nežádoucí dělat určité činnosti. Ošetřovatelé úly vyčistí a upečené pomažou medem z úlů a poté se úl pokropí kořalkou, aby podpořil růst včel.

Novomanželé jsou vyzýváni, aby dostávali ty nejkrásnější vlašské ořechy jako dárky, které mají přinést harmonii do manželství.

Ti, kteří v tento den sázejí, očekávají úrodu 40krát bohatší a tento okamžik je považován za příznivý pro předpovědi o velikonočním počasí.

V tento den byste se měli vyvarovat půjčování peněz a konfliktů s ostatními. Zároveň se nedoporučuje čistit ani mýt, protože se věří, že pokud nebudete tyto zákazy respektovat, budete nemocní 40 dní.

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.