Mech rostoucí na vašem trávníku není estetický, proto se vyplatí znát účinné metody jeho odstranění. Úkol je o to těžší, že mech roste šílenou rychlostí a dokáže přežít ve velmi drsných podmínkách.

Na jakém typu trávníku se může mech objevit?

Začněme tím, že mech nemá kořeny, ale přichycuje se ke spoji pomocí tzv. tykadel, takže může snadno zarůst nejen trávník, ale mimo jiné i skály a stromy.

Mech Rád roste na utužené, těžké, kyselé, zastíněné a vlhké půdě.. Pokud je navíc půda špatně propustná, přehnojená nebo nehnojená vůbec, riziko růstu mechů se zvyšuje.

Jak se zbavit mechu z trávníku?

Chcete-li minimalizovat riziko výskytu mechu na trávníku, je důležité, abyste provádět pravidelné vertikutace a provzdušňování půdy..

Vertikutace spočívá ve vertikálním řezání trávníku v průměru 5 až 15 mm hluboko. Cílem je odstranit odumřelý rostlinný materiál. Na druhou stranu provzdušňování půdy umožňuje dostatečné provzdušnění a harmonický růst trávníku.

Pokud si na trávníku všimnete mechu, musíte zkontrolovat kyselost půdy. Pokud se pH pohybuje kolem 5,5, doporučuje se hnojivo bohaté na vápník. To změní pH půdy z kyselého na neutrální, což potlačí růst mechů.

Domácí prostředek proti mechu na trávníku

Velmi oblíbenou domácí metodou, jak se zbavit mechu na trávníku, je příprava směs na bázi octa a vody v poměru 2:1.. Nalijte tento roztok do rozprašovače a postříkejte jím mech, který se na trávníku objeví.

Je důležité si uvědomit, že ačkoli je tato metoda levná, bezpečná a šetrná k životnímu prostředí, může mít pouze krátkodobý účinek. Pokud má půda vlastnosti, o kterých jsme se již zmínili, a napomáhá růstu mechu, je pravděpodobné, že se objeví i jinde.

Související články: V případě, že se jedná o mech, který se vyskytuje na území České republiky, je možné, že se jedná o mech:

Získejte zelený trávník bez jediného kousku plevele. Tohle je jediný způsob, jak se španělští zahradníci zbavují mechu

Zkombinujte tři přísady. Odvar odstraní mech a plevel z trávníku a chodníku.