Užitečné tipy

Developeři o cenách bydlení: zlevňování je u konce

171views

Trh s nemovitostmi ožívá. Zdá se, že pokles cen, který byl na Slovensku v posledních čtvrtletích, postupně končí. Shodli se na tom účastníci konference zpravodajské televize ta3 Developeri.

Zastavení poklesu cen je podle diskutujících způsobeno řadou okolností, které oživují trh. „Celou věc je třeba zasadit do kontextu a tím kontextem je, že existuje velké množství kupujících, kteří nákup odkládali. Chtěli si koupit dům, ale kvůli úrokovým sazbám a dalším osobním okolnostem neměli tuto možnost. Rozhodně očekáváme, že v letošním a příštím roce přijde velké oživení, které bude pramenit z návratu lidí na trh,“ řekl Martin Decký, výkonný ředitel společnosti BuiltMind, která se zabývá statistikou nemovitostí.

Podle něj se dá očekávat nárůst, protože trh byl loni v útlumu, takže meziroční údaje o trhu se budou porovnávat s nižšími hodnotami. V loňském roce se trh z hlediska prodejů domů propadl o desítky procent. Například v Bratislavě se loni prodalo pouze 773 bytů, což je nejslabší číslo od krizového období v roce 2008.

Trh se tedy odráží od nízkých úrovní. „Nárůst se může zdát velký, protože vycházíte z nízkého čísla,“ říká Decky. Poznamenal, že Bratislava jako jediné z krajských měst vykazuje v roce 2023 nárůst počtu obyvatel; i to pomůže udržet zájem o nemovitosti v nejsilnějším regionu země na relativně vysoké úrovni.

Nárůst se podle něj dá očekávat i proto, že trh byl v loňském roce v útlumu, takže meziroční čísla trhu se budou porovnávat s nižšími hodnotami. V loňském roce byl trh z hlediska prodejů domů nižší o desítky procent. Například v Bratislavě se loni prodalo pouze 773 bytů, což je nejslabší číslo od krizového období v roce 2008.

„To bude aspekt, který bude vyvíjet velký tlak na cenu v těchto částech země, a může se stát, že se bratislavský trh ještě více diferencuje,“ dodal Decky. Počet trvale žijících obyvatel Bratislavy se v loňském roce zvýšil o více než tisíc osob na téměř 477 tisíc. Hlavní město samozřejmě denně přitahuje ještě více lidí, kteří sem přijíždějí za prací.

Podle panelistů stojí za zastavením poklesu cen několik okolností, které oživují trh. „Celou věc je třeba dát do souvislostí a ty spočívají v tom, že existuje velké množství kupujících, kteří nákup odkládali. Chtěli si koupit dům, ale kvůli úrokovým sazbám a dalším osobním okolnostem neměli tuto možnost. Rozhodně očekáváme, že v letošním a příštím roce přijde velké oživení, které bude pramenit z návratu lidí na trh,“ řekl Martin Decký, výkonný ředitel společnosti BuiltMind, která se zabývá statistikou nemovitostí.

Podle něj se dá očekávat nárůst, protože trh byl loni v útlumu, takže meziroční údaje o trhu se budou porovnávat s nižšími hodnotami. V loňském roce se trh z hlediska prodejů domů propadl o desítky procent. Například v Bratislavě se loni prodalo pouze 773 bytů, což je nejslabší číslo od krizového období v roce 2008.

Více informací Po mnoha letech nastal zlom. Hypotéky nebo jiné půjčky mohou být levnější.

Trh se tedy odráží od nízkých úrovní. „Nárůst se může zdát velký, protože vycházíte z nízkého čísla,“ říká Decky. Poznamenal, že Bratislava jako jediné z krajských měst vykazuje v roce 2023 nárůst počtu obyvatel; i to pomůže udržet zájem o nemovitosti v nejsilnějším regionu země na relativně vysoké úrovni.

„To bude aspekt, který bude v těchto částech země velmi tlačit na cenu, a může se stát, že se bratislavský trh ještě více odliší,“ dodal Decky. Počet trvale žijících obyvatel v Bratislavě se loni zvýšil o více než tisíc osob na téměř 477 tisíc. Hlavní město samozřejmě denně přitahuje ještě více lidí, kteří sem dojíždějí za prací.

Staví se málo

K růstu cen může přispívat i skutečnost, že stavební aktivita na Slovensku podle posledních údajů zpomalila. Údaje slovenského statistického úřadu ukázaly, že dokončená výstavba bytů byla nejnižší za posledních osm čtvrtletí a zahájená výstavba byla nejnižší za posledních 24 čtvrtletí. V současné době bylo dokončeno o 10 % méně bytů a domů než před rokem, ale stále to bylo více než před pandemií. Meziročně se snížil i objem rozestavěných bytů. V prvním čtvrtletí bylo dokončeno jen asi 4 100 bytů. Celkem bylo zahájeno pouze 3 850 bytů, což je nejméně od 1. čtvrtletí 2018.

Během konference také zaznělo, že na slovenském trhu jsou i byty, které jsou připraveny vstoupit na trh, ale ještě na něm nejsou. Pokud se na trh dostane velké množství těchto projektů najednou, cena vůbec prudce neporoste, pokud se na trh dostávají jen pomalu, cena nemovitostí může růst rychleji. Například v Bratislavě by ceny novostaveb mohly během půl roku dosáhnout 4 900 eur za metr čtvereční, v horizontu jednoho roku by se ceny bratislavských novostaveb mohly pohybovat na úrovni 5 100 eur za metr čtvereční.

Více informací Penta ukázala, jak by měl vypadat nový velký projekt u Dunaje. Jeho výstavba potrvá více než deset let a bude stát stovky milionů eur.

Rozšíření trhu

Krize, které postihly Slovensko, změnily i zájemce o bydlení. Během roku 2023 trh s nemovitostmi zamrzl a postupně se zvedá. Mnoho klientů nedosáhne na novostavby a musí kupovat starší byty. „Je pozitivní, že se rozevřely nůžky mezi staršími a novými byty, protože není úplně přirozené, aby starší byt stál téměř stejně jako novostavba,“ uvedl Martin Lazík, analytik Národní asociace realitních kanceláří Slovenska. Podle něj je možné, že se cenový rozdíl mezi staršími byty a byty v novostavbách bude nadále prohlubovat.

Postupně se na trh vracejí i lidé, kteří kupují nemovitosti jako investici. Důvodem je i to, že rostou ceny pronájmů. Přispěla k tomu i vlna lidí, kteří přišli na Slovensko z Ukrajiny. „Letos už máme investiční klienty. Když se podíváme na rozložení klientů podle počtu pokojů v nemovitosti, loni šlo především o tří- a čtyřpokojové nemovitosti, minimálně byly zastoupeny menší byty, v prvním čtvrtletí letošního roku jsme pocítili výraznou dynamiku u jedno- a dvoupokojových bytů,“ říká Juraj Privrel, Develompent manager ITB Development. Společnost si dokonce mohla dovolit jednopokojové a dvoupokojové byty zdražit. Přispělo k tomu i to, že se na trh vracejí lidé, kteří kupují byty jako investici.

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.