Vaření

Domácí kaiserky: Ověřený recept plus 2 způsoby, jak je vytvarovat do tradiční podoby

148views

Osvojte si tvarování kaiserky jako z pekárny a upečte si fantastické domácí housky.

Císařská houska

Když se podíváme na menší, kusové pečivo, zjistíme, že nejprodávanějším je zcela jistě. Ovšem hned za ním následuje malá, krásně tvarovaná houska, kterou všichni známe pod názvem kaiserka. Housky s cípovitým povrchem pocházejí z Rakouska, kde se pekli a pečou pod názvem kaisersemmel nebo císařská houska.

Oproti běžným hladkým houskám a pletěnkám má kaiserka o něco křupavější povrch, což je kromě drobenky (sezam, mák) způsobeno jejím správným tvarováním. Naučte se, jak kaiserku správně vytvarovat a budete vždy spokojeni s výsledkem po upečení.

Jak vytvarovat kaiserky

Upéct domácí pečivo je super nápad. Speciálně, máme-li dobrý recept a dokážete těsto pěkně vytvarovat, aby se co nejvíce ponášelo na to z pekárny.

Kaiserky můžete jednoduše vypracovat do malých buchtiček a vršek nařezat do cípů jako kvítek. Výsledek nebude špatný, ale ani velmi podobný krásně tvarovaným a křupavým houskám z pekárny.

Jak tedy vypracovat pěknou kaiserku? Existují dva jednoduché způsoby:

1. Pletením

Když rozdělíte vykynuté těsto na kousky na jednotlivé housky, vytvarujte je do hrubších válečků, které nechte ještě 20 minut zakryté podkynout. Potom z nich vykulejte tenčí válečky (cca 30 cm) a zapleťte je následovně:

2. Skládáním

Z rozdělených kousků těsta vytvarujte bochánky, zakryjte je a nechte na prkně krátce podkynout (15-20 minut). Potom každý rozválejte na menší kruh a vyskládejte z něj kaiserku následujícím způsobem:

Ověřený recept na domácí kaiserky

A aby bylo dílo dokonalé, máme pro vás samozřejmě i recept na vynikající kaiserky. Z tohoto množství připravíte 9 až 10 kaiserek.

Budeme potřebovat:

  • 200 ml vlažné vody
  • 50 ml vlažného plnotučného mléka
  • balíček sušeného droždí (7 g)
  • půl lžičky cukr nebo med
  • 400 g hladké mouky (00)
  • lžičku soli
  • lžíce změklého másla (15 g)
  • trochu mléko k potření
  • trochu mák nebo sezam na posypání

Postup:

1) V misce spolu promícháme vlažnou vodu, droždí, cukr (med) a necháme zaktivovat kvásek (zhruba 10 minut). Potom přidáme mouku se solí, zpracujeme těsto, do kterého přidáme máslo. Těsto přendáme na pomoučněný vál a mícháme, dokud nebude hladké a elastické (mícháme alespoň 10 minut). Těsto necháme zakryté kynout na teplém místě zhruba hodinu.

2) Těsto rozdělíme na 9 nebo 10 stejných částí, které necháme podkynout, buď ve tvaru válečků nebo bochánků – viz postup tváření výše. Potom vytvarované kaiserky poklademe na plech vystlaný pečícím papírem a necháme je podkynout dalších 15 minut.

3) Troubu rozehřejeme na 220ºC a na dno položíme ohnivzdornou misku s vodou (200 ml). Kaiserky před pečením potřeme mlékem a posypeme sezamem nebo mákem. Housky vložíme do středu vyhřáté trouby, teplotu stáhneme na 200ºC a pečeme 15 minut do zlato-hněda.

Upečte si i další oblíbené pečivo v pohodlí domova:

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.