Vaření

Jak pěstovat bylinky ze semen či sazenic? Které můžete sázet už v březnu a jak se one starat, aby byly zdravé a chutné

174views

Březen je ideální čas na výsev a výsadbu více druhů bylinek. Jisté je, že sušené bylinky nikdy nenahradí chuť a vůni čerstvých, proto mnozí hledáme způsob, jak si vypěstovat vlastní. Přestože na balkoně či v interiéru. Které můžete sít a sázet už teď, jak o ně pečovat a do čeho je použít při vaření?

Tento měsíc je vhodný čas na předpěstování ze semen v interiérech, ale také můžeme některé sazeničky bylinek sázet ven. Nejjednodušší je zajít do zahrádkářských center, vybrat si již předpěstované bylinky a zasadit je přímo do půdy nebo na balkon.

Ty, které tam najdete už jsou vhodné pro venkovní výsadbu a většina lze snadno pěstovat i na balkoně či na slunném místě v interiéru.

Jak pěstovat bylinky ze semínek?

Mnohem více možností však je při pěstování bylinek ze semínek. Prohlédněte si katalogy nebo nabídku e-shopů, které prodávají semena a zjistíte, že máte na výběr spoustu druhů, mnohem více než v běžných supermarketech. Když už semínka máte doma, jednoduše je vysejte podle návodu na obalu do pěstebních podnosů naplněných substrátem pro výsev a množení rostlin. Dvakrát denně zeminu zvlhčujte vodou z rozprašovače a vysáté semínka přikrývejte fólií nebo plastovým víkem.

Když vzejdou, potřebují dostatek světla. Toho dosáhnete prostřednictvím pěstitelských nebo LED lamp. Když má rostlinka alespoň dva páry listů a pominula hrozba posledního mrazu, můžete ji přesadit ven. Dříve však doporučujeme otužování – pomalu vystavujte sazenice na několik hodin ven, aby si zvykly na venkovní prostředí, nedávejte je tam hned z tepla a bezvětří, neboť by mohly dostat šok.

Které bylinky můžete předpěstovat v březnu?

V interiéru můžete vysít bazalku, dobromysl, tymián, levanduli, majoránku, pelyněk, saturejku, stévii či šalvěj, ale i petrželku.

Přímo na záhon zasaďte sazenice kerblíku a libečku.

Jak pečovat o jednotlivé typy bylinek a kde je zužitkovat?

Bazalka – potřebuje slunečné místo (v zimě ji můžeme pěstovat iv interiéru), dostatek vláhy, ale nesnáší přemokření. Je citlivá na vítr, proto se jí bude lépe dařit na chráněném místě.

Můžete ji pěstovat spolu s rajčaty, se kterými tvoří chutnou kombinaci i po sklizni. Vynikající chutí na těstovinách, s mozzarellou a rajčaty, v rajčatových omáčkách, nesmí chybět v pěstech.

Majorán a dobromysl (oregano) – oběma se daří na teplých a suchých stanovištích, bez silného větru. Zalévat je téměř nemusíte, pouze při výsadbě a po sklizni. Půda by měla být písčito-hlinitá, propustná a bohatá na vápník.

Majorán ochutí jakýkoli guláš, kapustová jídla, mleté ​​maso a dá se kombinovat do směsi se saturejkou, petrželkou a tymiánem.

Oregano se používá k ochucení omáček, dresinků, těstovin, pizzy, brambor, ryb, dušené zeleniny, salátů.

Tymián – i tymiánu vyhovuje sucho. Potřebuje drenážovou dobře odvodněnou půdu, bez speciálního doplňku živin. Chraňte jej před větrem.

Tymián je skvělým doplňkem k pečeným rybám, vepřovému masu i k zvěřině.

Pelyněk – je nenáročná na pěstování, vyhovuje jí mírně kyselá půda. Potřebuje pravidelnou zálivku, zvláště v horkých měsících. Určitě vás potěší schopností odpuzovat vosy, mravence a dokonce i hlodavce.

Kdysi se pelyněk používal k vyhánění démonů, připisovali jí očistnou sílu. Připravují se z ní léčivé čaje na trávicí problémy. Pozor však na velké dávky, protože obsahuje toxický thujon. V kuchyni známe pelyněk pod názvem estragon a používá se do omáček a nakládané zeleniny.

Saturejka – tuto bylinku sázíme na teplé a slunečné místo, potřebuje vzdušnou, kyprou půdu – můžete použít substrát pro bylinky. Zalévání stačí jen tehdy, když je půda suchá.

Saturejku můžete použít všude, kde přidáváte pepř. Hodí se do omáček, polévek, gulášů, do masa, ryb, pomazánek, bramborových jídel.

Stévie – potřebuje propustnou půdu, dostatek prostoru a plné slunce. Ze semínka se těžko pěstuje, proto si pořiďte raději sazenice. Myslete na to, že je velmi citlivá na přesazování, změny počasí, vítr i na dostatek živin.

Sušené listy stévie se používají k přípravě čaje nebo rozemleté ​​ke slazení jídel bez zbytečných kalorií.

Šalvěj – ocení půdu obohacenou o štěrk, která bude lépe propustná. Umístěte ji na slunce, nepřehánějte to se zálivkou a bude se jí dařit.

Sušené šalvějové listy se používají k přípravě čaje proti bolesti v krku. Výborně funguje také jako koření do pečeného masa, drůbeže, zvěřiny, ryb a omáček.

Petrželová nať – dopřejte jí slunné nebo polostinné stanoviště, jinak je na pěstování zcela nenáročná. Všímejte si zeminy a když je suchá, polijte ji.

Nať má univerzální použití – od vývarů, polévek, omáček, přes posypání a zdobení bramborových jídel, přidává se do salátů, smoothie. Jednoduše v kuchyni nesmí chybět.

Kerblík – pokud chcete vypěstovat zdravou rostlinu, nikdy ji nedáváte na přímé slunce, ale na místo, kde je rozptýleno světlo. Nezapomeňte ji pravidelně zastřihávat, podpoříte růst nových lístků. Potřebuje výživnou a vlhkou půdu, sucho netoleruje.

Chutná v polévkách, omáčkách, na grilovaném mase, rybách i bramborách.

Libeček – tato bylinka se označuje jako slovenské „maggi“. Potřebuje slunce nebo polostín a není náročná na půdu, dokonce ani na zálivku.

Chutí připomíná celer a proto je vhodný do polévek, omáček, na brambory, do těstovin a kořeninových směsí.

Čerstvé či sušené bylinky se hodí do mnoha jídel. Výborně vylepší a ochutí i oblíbené bramborové placky. Vyzkoušejte!

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.