Mech roste, kde se mu zachce, takže se nevyhýbá ani trávníkům před naším domem. Jeho přítomnost znamená, že můžete zapomenout na dokonale rovný a zdravý trávník. S tímto problémem se potýkáte zejména po zimě, kdy se na oslabeném trávníku snadno daří nežádoucím rostlinám. Zajímá vás, jak se zbavit mechu z trávníku? Na pomoc přichází geniální domácí prostředek. Použijte patent s prostředkem na mytí nádobí, díky kterému v okamžiku odstraníte nepříjemný mech.

Mech na trávníku – jak mu zabránit?

Mechy jsou malé rostliny, kterým se daří prakticky v každém prostředí a jsou velmi expanzivní. Mechy jsou pionýrské druhy a nebojí se nepříznivých podmínek, takže osídlují místa, která jsou bez jiné vegetace. Ochotně rostou ve skalních štěrbinách, kmenech stromů, na vlhkých loukách a v našich trávnících, čímž se stávají pro mnohé zahrádkáře nepříjemnou záležitostí. Je důležité vědět, že mechem se nejlépe daří na nadměrně vlhkém, zastíněném trávníku a také na kyselé půdě. Budete-li mít toto na paměti, budete moci účinně předcházet výskytu mechu na trávníku.

Tyto nežádoucí rostliny se považují za skutečnou noční můru, protože v okamžiku ovládnou trávník a není snadné se jich zbavit. Měli byste proto vynaložit maximální úsilí k tomu, aby se vůbec neobjevili. Co můžete udělat, abyste zabránili růstu mechu na trávníku? Existuje několik způsobů, jak zabránit výskytu mechu na trávníku.

  • Kyselé prostředí je příznivé pro vznik mechu, proto otestujte pH půdy – pokud je pH nízké, musíte jej zvýšit použitím vápna. Můžete jej použít na podzim nebo brzy na jaře, před začátkem vegetace trávy;
  • Mechu se nejlépe daří na zhutněné, těžké a vlhké půdě. Pokud máte v zahradě takovou půdu, měli byste ji nakypřit. Pomůže provzdušnění (například propíchnutí trávníku vidlemi) a posypání pískem;
  • Tyto tvrdohlavé rostliny milují vlhkost, proto by se trávník měl zalévat zřídka. Nejlepší je zalévat občas, ale vydatně;
  • Stromy a keře, které nadměrně stíní trávník, je vhodné ořezávat;
  • Mech roste nejrychleji na zanedbaných a oslabených trávnících, proto je důležité postarat se o ně na začátku sezóny. Obnova trávníku po zimě by měla zahrnovat hrabání, vertikutaci (odstranění plsti), sečení a opětovné zasetí. Velmi důležité je také hnojení, protože na zdravém a dobře vyživovaném trávníku se mechu nebude chtít růst.

Jak se zbavit mechu z trávníku? Patent s prostředkem na mytí nádobí

Rychle rostoucí mech nejen znetvoří trávník, ale způsobuje i jeho slabý růst. Přestože zdaleka nejlepším způsobem, jak omezit šíření těchto nepříjemných rostlin, je prevence bohužel ne vždy se nám podaří zabránit výskytu mechu na trávníku. Co můžete v této situaci udělat? K boji proti mechu jsou k dispozici chemické pesticidy, ale ty byste měli používat jen v krajním případě. Nejprve použijte ekologicky bezpečnější, domácí metody.

Jedním ze způsobů, jak se zbavit mechu z trávníku, je patent s prostředkem na mytí nádobí. Jeho příprava nestojí téměř nic a jeho použití je dětsky snadné. Jak si vyrobíte domácí tekutinu pro boj proti mechu? Zde je recept a způsob použití:

  • Smíchejte 3 polévkové lžíce jemného prostředku na mytí nádobí se 4 litry vody;
  • Takto připravený roztok nalijte do velké láhve s rozprašovačem;
  • Směs nastříkejte těsně nad mech, přičemž trysku držte blízko rostliny. Dávejte pozor, abyste nepostříkali i trávu;
  • Počkejte 24 hodin. Po této době zkontrolujte, zda mech nesežloutl nebo nezhnědl. Odumřelé, suché rostliny vytáhněte nebo pohrabte.

Pokud je na trávníku stále živý mech nebo se objevil nový mech, ošetření můžete klidně zopakovat. Je však důležité si uvědomit, že toto opatření by se mělo používat jen krátkodobě. Chcete-li se mechu zbavit natrvalo, musíte bojovat proti příčinám jeho výskytu na našem trávníku.

Související články:

Voda, mýdlo a 2 lžičky pepře. Smíchejte a velkoryse nastříkejte na trávník. Rozlučte se s otravným problémem

Kdy hnojit trávník? Tato směs ho po zimě postaví na nohy. Bude svěží zelená