Vaření

Jak vařit zeleninu, aby neztratila barvu? Vyzkoušejte tyto triky

130views

Červené zelí, řepa, brokolice, cuketa či zelená fazolka si zachovají své krásné barvy, pokud je budete připravovat takto:

Pokud často kupujete nebo si děláte zásoby mražené zeleniny z vlastní zahrádky, budou pro vás následující rady poučné:

je nedílnou součástí přípravy polévek, příloh k obědu nebo chutných večeří. Barva použitých surovin se však během vaření často mění. Tady je pár tipů, jak ponechat zelenině její krásné zbarvení i po její tepelné úpravě:

Jak vařit zeleninu, aby neztratila barvu

Červené zelí a červená řepa

Červená řepa a červené zelí obsahují přírodní barviva, jako jsou antokyany, které jim dodávají intenzivní červené a fialové barvy. Tyto pigmenty souvisí s ochrannými funkcemi rostlin, ale jsou také velmi citlivé na změny prostředí, jako je teplota a pH.

Během vaření, zejména při vysokých teplotách, se tyto pigmenty rozkládají. Tento proces může urychlit kyselé nebo zásadité prostředí při vaření. Červená řepa a červené zelí jsou kyselé druhy zeleniny a reakcí s vodou se může změnit jejich pH, ​​což vede ke ztrátě intenzity barvy.

Jaké benefity pro zdraví přináší konzumace červené řepy? Jak si ji můžete připravit?

Kromě toho v případě červené řepy může tento proces souviset i se ztrátou vody během vaření. Červená řepa, která obsahuje hodně vody, může během vaření část této vody ztratit, což může ovlivnit její strukturu a barvu.

Přestože se při vaření červené řepy a červeného zelí nelze vyhnout ztrátě barvy, existují způsoby, jak tento efekt minimalizovat. Vaření během krátké doby a omezení působení vysokého tepla může pomoci zachovat intenzitu barvy.

Kromě toho se do vaření může přidat kyselina, například ve formě octa nebo citrónové šťávy, aby se vyrovnalo pH a minimalizovala ztráta barvy.

Vyzkoušejte krásné barevné a fantasticky chutné zelné rizoto:

Krásně barevný oběd či večeře hotová do půl hodiny.

Brokolice a cuketa

Brokolice a cuketa, podobně jako mnohé jiné zelené druhy zeleniny, obsahují chlorofyl, který jim dodává intenzivní zelenou barvu. Při vaření, zejména ve vodě, se barva této zeleniny může změnit z pěkné zelené na matnější žlutohnědou až šedou.

Při vaření v horké vodě chlorofyl, který jim dodává zelenou barvu, podléhá chemické reakci, která může vést k degradaci chlorofylu a ztrátě jeho intenzivní barvy.

Aby se minimalizovala ztráta barvy při vaření brokolice a cukety, doporučuje se používat krátký čas vaření a vaření v páře, které zachová většinu živin a intenzitu barvy.

Do vařící vody můžete přidat také kyselinu (například citrónovou šťávu), která pomůže zachovat zelenou barvu brokolice a cukety.

Nezapomeňte, že i syrová brokolice a cuketa se dají konzumovat a jsou bezpečné, takže jim stačí jen 2-3 minuty ve vroucí vodě. Opravdu není třeba je držet v horké vodě déle.

Vyzkoušejte fantastické recepty z této letní zeleniny:

Zelená fazolka

Zejména zelená fazolka může při vaření ztratit svoji barvu, proto se vyplatí znát těchto několik řešení, jak se tomu vyhnout.

– zelené fazole vařte krátce. Čím déle se fazolka vaří, tím více může ztratit svoji barvu. Snažte se ji vařit jen několik minut, aby si zachovala co nejvíc z intenzity barvy.

– vaření zelené fazolky v páře je jedním z nejlepších způsobů, jak zachovat její barvu. Pára pomáhá zeleninu rychle uvařit, čímž se minimalizuje ztráta barvy a živin.

– vaření fazolí ve velkém množství vody pomáhá zachovat intenzitu barvy tím, že zelenina se po vložení do vroucí vody začne rychleji vařit. Vyhněte se vaření v malém množství vody, kde může teplota vody po přidání zeleniny rychle klesnout, což vede k delšímu vaření a ke ztrátě barvy.

– přidání soli do vroucí vody může pomoci zachovat intenzitu barvy zelených fazolí. Sůl pomáhá stabilizovat chlorofyl, který je zodpovědný za zelenou barvu zeleniny.

po uvaření zelenou fazolku rychle ochlaďte ve studené vodě nebo v misce s ledem. Tím se zastaví proces vaření a pomůže se zachovat její jasně zelená barva.

Čerstvá, nakrájená zelenina prakticky zabalená v sáčcích nám šetří čas přípravy chutných salátů. Jak je to však s jejím mytím a skladováním?

Zdroj: ONP /

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.