Užitečné tipy

Je třeba umýt slupku banánu před konzumací ovoce? Tato odpověď vás šokuje

148views

„Děláte to i vy, protože, mám-li být upřímný, setkal jsem se s tím poprvé?“ – tato otázka zahájila vášnivou diskusi na TikToku a týkala se… mytí banánů. Co tedy na toto téma říkají odborníci?

Téma vhodnosti mytí banánů se dostalo do centra pozornosti poté, co se na TikToku objevilo krátké video – úryvek z epizody známého televizního seriálu „Klan“ – kde jedna z postav strojově hází banány do umyvadla a začne je mýt pod tekoucí vodou. V komentářích se strhla bouře – pro některé je mytí banánové slupky zbytečné, pro jiné povinné. Kdo má pravdu?

Je třeba mýt banány?

Tamika Simsová, odbornice na bezpečnost z Mezinárodní rady pro informace o potravinách, poskytla rozhovor portálu huffpost.com, ve kterém zdůraznila, že ovoce s hrubou slupkou včetně banánů je třeba mýt pod tekoucí vodou. Toto doporučení platí iv případě, pokud plánujete před konzumací ovoce odstranit slupku. Jak vysvětlila, jde o postup bezpečnosti potravin, jehož cílem je minimalizovat riziko přenosu nečistot nebo mikrobů přítomných na slupce na dužinu ovoce, které se chystáte sníst.

Zatímco nečistoty na slupce ovoce mohou být viditelné pouhým okem, pesticidy nebo mikroby jako salmonela nebo kampylobakter nejsou vždy viditelné. Tyto mikroorganismy mohou způsobovat různé nemoci přenášené potravinami. Proto Simsová doporučuje před konzumací všeho ovoce a zeleniny (včetně banánů) umýt je, a to i ty, které jsou označeny jako bio, ai když se to zdá být v rozporu s logikou.

Kromě toho se na povrchu banánů mohou nacházet zbytky konzervačních látek a pesticidů. Ty sice přes slupku do ovoce neproniknou, ale pokud slupku neumyjeme, přenášíme tyto kontaminanty na ruce, příbor atp. a touto cestou se dostávají do našich úst. Kromě toho tím, že vedle banánů položíme ovoce s jedlou slupkou, jako jsou jablka nebo rajčata, přispíváme k pronikání choroboplodných zárodků a kontaminantů z neumyté banánové slupky.

Jak správně mýt ovoce a zeleninu?

Čerstvé ovoce a zeleninu, jako jsou jablka, hrušky, švestky atp. stačí opláchnout pod tekoucí vodou, aby se zbavili písku nebo prachu. Tím se sníží počet možných mikroorganismů. Citrusové plody, například. citron, limetka, grapefruit, pomeranč, by se měly omýt teplou vodou (s použitím prostředku na mytí nádobí a zubního kartáčku) a dodatečně spařit vařící vodou.

K mytí banánových slupek stačí tekoucí voda. V žádném případě nepoužívejte čisticí prostředky nebo jiné chemické přípravky, protože ty mohou proniknout do ovoce a způsobit vážnou otravu. Chcete-li slupku důkladně očistit, můžete ovoce nejprve několik minut koupat v kyselém roztoku (1 litr vody na půl sklenice octa) a poté v zásaditém roztoku (1 litr vody na 1 vrchovatou polévkovou lžíci sody). Potom banány jednoduše opláchněte pod tekoucí vodou.

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.