Jezírko je ozdobou každé zahrady. Vyžaduje však náležitou péči, aby se nestalo biotopem řas. Nízké teploty mohou mít negativní vliv na dno jezírka a rostliny v jeho okolí. Doporučujeme vám, jak o jezírko pečovat po zimě. V létě bude opět vypadat pohádkově.

Utěsnění jezírka po zimě

Během zimy se často stává, že dno jezírka popraská. To neprospívá ani jezírku, ani rostlinám v jeho okolí. Chcete-li prozkoumat stav fólie nebo plastu, je dobré vypustit z jezírka trochu vody. Další postup závisí na materiálu dna.

V případě pružné fólie nebo fólie nejprve důkladně vysušte popraskaná místa. Vyčistěte je i pomocí lihu. Potom dutiny vyplňte samolepící páskou. Větší praskliny vyplňte plastovou fólií, jejíž okraje utěsněte oboustrannou lepicí páskou. Opravte a utěsněte i okraje fólie. Až hodinu po opravě můžete do nádrže nalít vodu.

Pokud je vaše jezírko vyrobeno z plastu, vyplňte trhliny jachtařským tmelem. Po jeho použití nenalévejte vodu do jezírka po dobu dvou hodin. Jde o to, aby měl tmel čas úplně ztuhnout. Před napuštěním vody zkontrolujte, zda je nádrž pevně zapuštěna do země.

Betonová jezírka je třeba utěsnit i po zimě. Voda uniká i přes nejmenší trhlinky. Takové dutiny je třeba mírně rozšířit a důkladně vyčistit. Potom je vyplňte zdící maltou. Po jejím zaschnutí natřete opravované místo těsnícím materiálem a počkejte, až zaschne.

Jak mohu vyčistit své jezírko?

Po zimě se v jezírku může nahromadit listí, krmivo pro ryby a větve. To vše je třeba z jezírka odstranit. Jaro je vhodným obdobím pro zabránění růstu řas. K tomuto účelu použijte biopreparáty. Jsou bezpečné pro rostliny a živočichy včetně ryb, které obývají jezírka.

Péče o rostliny a ryby v jezírku

Po skončení zimy proveďte prohlídku rostlin ve vašem jezírku. Vyjměte všechny nádoby a zkontrolujte, zda jejich kořeny nepřerostly. Pokud se tak stalo, rostliny je třeba rozdělit. Je také dobré odstranit odumřelé listy, výhonky a kořeny. Místa dělení posypte aktivním uhlím. Rozdělené rostliny přesaďte do jiných košů. Jejich kořeny by měly být vzdáleny 3 cm od okrajů nádoby. Rostliny, které rychle rostou, můžete přeředit.

V takto připraveném jezírku vyměňte polovinu vody. Pokud v něm máte zazimované ryby, začněte je krmit, když teplota vody překročí 12 stupňů Celsia.

Ryby zimující v akváriu by se měly do jezírka přesouvat až koncem jara. Rovněž by to mělo být dva týdny po vyčištění nádrže. Vodní ekosystém musí mít čas na regeneraci, než se v něm začnou ryby krmit.

Související články:

Noční můry zahrádkářů. Tyto rostliny raději do zahrady nevysazujte

Jak pečovat o bahňátka ve váze, aby vám neopadala? Vyzkoušejte trik odborníků