Jak vyrobit kopřivové hnojivo? Kopřivové hnojivo, které zkušení zahrádkáři znají, je balzámem pro rostliny a jakýmsi kouzelným elixírem, díky němuž růže a další rostliny rostou krásné a zdravé jako nikdy předtím. Výroba hnojiva je snadná, ale tady je rada – nestavte sud nebo kbelík s tekutinou do blízkosti domu.

Je to přírodní a velmi účinné hnojivo pro mnoho rostlin a zeleniny. Zalévání rajčat, jahod, růží, malin a borůvek tímto hnojivem způsobí, že porostou větší a budou mít více květů a plodů, ale musíte vědět, jak ho vyrobit. Abyste ho správně používali, vyplatí se dodržovat důležitou radu, a sice že poměry musí být stejné, jinak dosáhnete zcela opačného účinku.

Kopřivové hnojivo – kouzelný elixír pro květiny a zeleninu

K výrobě 10 litrů hnojiva potřebujete kilogram kopřiv. Měli byste sbírat pouze rostliny, které ještě nekvetou. Z rostlin odřízněte listy a stonky a vložte je do plastového sudu nebo velkého kbelíku. Kopřivy zalijte stanoveným množstvím vody, trochu je rozmačkejte a počkejte. ŽKopřivové hnojivo je třeba denně promíchávat, a pokud je to možné, jednou za čas ho vystavit slunečnímu světlu, aby se urychlil proces kvašení. Po dvou týdnech bude hotové. Po uplynutí této doby můžete sud přikrýt a hnojivo používat podle potřeby, ale nejlépe ne častěji než jednou za dva týdny. Hnojivo musí být řádně naředěno, aby rostlinám neuškodilo. Poměr je 1:10, přičemž jeden díl je hnojivo. Sud s hnojivem by však měl být umístěn v dostatečné vzdálenosti od domu, protože vydává velmi silný a nepříjemný zápach.

Kopřivové hnojivo a jeho vlastnosti

Kopřivové hnojivo je přítelem každého zahrádkáře, protože obsahuje mnoho cenných minerálů nezbytných pro růst rostlin. Je bohatá na fosfor a draslík, které jsou důležité zejména pro rajčata, ale obsahuje také vápník, železo a minerální soli. Lze jej také použít jako postřik proti škůdcům včetně mšic. V tomto případě by měl být poměr roztoku 1:20. Ne všechny rostliny by však měly být hnojeny kopřivovým hnojivem. Pokud pěstujete vřesy, azalky nebo česnek a cibuli, je lepší poohlédnout se po jiném způsobu péče.

Související články:

Zaléváte zahradu hnojivem z kopřiv? Pozor, tyto rostliny to nesnesou

Sousedé si budou myslet, že jste si pomalovali trávník. Jen jasan a kopřivy