Užitečné tipy

Koronavirus „vyhubil“ kmen chřipky: Trivalentní a ne kvadrivalentní vakcína roku

291views

Evropská léková agentura (EMA) dnes (26.03.2024) vydala svá nová doporučení ohledně kmenů chřipkového viru, které by měly být součástí vakcíny proti chřipce podávané od podzimu 2024.

Podle doporučení EMA’s Emergency Response Team (ETF) bude nyní vakcína proti chřipce trivalentní (spíše než čtyřvalentní), protože již nebude zaměřena na kmen Yamagata viru chřipky B.

V současnosti je většina schválených vakcín proti chřipce kvadrivalentní, což znamená, že jsou navrženy tak, aby chránily proti čtyřem hlavním kmenům chřipky odpovědným za sezónní chřipku, A(H1N1)pdm09 a A(H3N2), B/Victoria a B/Yamagata.

Od března 2020 je však detekován kmen B/Yamagata viru chřipky B.

Předpokládá se, že je to alespoň zčásti kvůli opatřením na ochranu veřejného zdraví přijatým k omezení šíření koronaviru a Covid-19 během pandemie.

Viry chřipky B představují 25 % případů chřipky zaznamenaných ročně.

Protože se zdá, že kmen B-Yamagata již nepředstavuje hrozbu pro veřejné zdraví, není nutné jej začleňovat do formulace vakcín proti chřipce.

Výrobci živých oslabených nebo vaječných trivalentních vakcín by měli pro roky 2024–2025 zahrnout tyto tři virové kmeny:

  • virus podobný A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09.
  • Virus podobný A/Thajsku/8/2022 (H3N2).
  • B/Austria/1359417/2021 (B/Victoria lineage) podobný virus.

Výrobci trivalentních vakcín na bázi buněk by měli pro sezónu 2024/2025 zahrnout tyto tři kmeny viru:

  • Virus podobný A/Wisconsin/67/2022 (H1N1)pdm09.
  • Virus podobný A/Massachusetts/18/2022 (H3N2).
  • B/Austria/1359417/2021 (B/Victoria lineage) podobný virus.

Výrobci inaktivovaných vakcín mohou pro sezónu 2024–2025 zvážit výrobu kvadrivalentní vakcíny obsahující dva kmeny viru chřipky B.

V tomto případě se kromě výše uvedených kmenů považuje za vhodný virus podobný B/Phuket/3073/2013 (linie B/Yamagata).

Doporučení 2024/2025 schválil výbor EMA pro humánní léčivé přípravky (CHMP) na svém zasedání v březnu 2024.

Viry chřipky, jak bylo uvedeno, se neustále mění a vyvíjejí. Pravidelné nahrazování virových kmenů obsažených ve vakcínách proti chřipce je proto nezbytné, aby vakcíny byly účinné, poznamenává EMA.

Další související kmen, který má být odstraněn?

Jak napsal iatropedia.gr, vymizení kmene B-Yamagata znamenalo konec vážné příčiny smrti a nemoci, zejména u dětí.

Ukázalo se také, že v budoucnu může být možné vymýtit další příbuzný kmen chřipky B, známý jako „Victoria“.

Na rozdíl od chřipky A, která má široký rozsah hostitelů a hrozí, že způsobí pandemie, kmeny chřipky B mohou být snadněji vymýceny, pokud budou vyvinuty účinnější vakcíny, které nejen chrání před onemocněním, ale také zabraňují přenosu, uvedli vědci ve své publikaci v časopis Lancet Infectious Diseases.

„Teoreticky proveditelná eliminace viru chřipky B by mohla odstranit tuto významnou klinickou a ekonomickou zátěž,“ napsal Florian Krammer, profesor vakcinologie na Icahn School of Medicine na Mount Sinai v New Yorku, a jeho kolegové v časopise.

newsit.gr

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.