Jak se zbavit krtků ze zahrady? Jak vyhnat hraboše? Přítomnost obou těchto škůdců v zahradě může být velmi nepříjemná. Naštěstí existují způsoby, jak se proti nim účinně bránit, a jde o to, jak je udržet mimo dosah. Prozradíme vám, která rostlina odradí oba savce a zároveň bude krásnou dekorací.

Většina zahrádkářů se už určitě alespoň jednou setkala s problémem nezvaných hostů v zahradě, jako jsou krtci a hraboši. Tyto živočichy jsou obzvláště nepříjemné, protože vytvářejí charakteristické kopečky nebo díry, které nevypadají moc dobře. Navíc činnost škůdců může poškodit vaši úrodu. Korunkovka královská by však měla zajistit, aby se krtci a hraboši vašemu pozemku zdaleka vyhýbali.

Co krtci a hraboši nemají rádi? Odpuzovač krtků a hrabošů, který zkrášlí vaši zahradu. Je to rostlina s jedinečným vzhledem

Korunkovka královská, známá také jako císařská koruna, je cibulovitá rostlina z čeledi liliovitých, původem z Asie. Svůj název dostala podle charakteristického uspořádání zvonovitých květin, které v době plného kvetení vytvářejí na vrcholu stonku fenomenální korunu. Samotný stonek je tuhý, se zelenými listy a může dosahovat výšky až jeden metr. Kvete v dubnu a květnuale zahradníci si tuto rostlinu cení nejen pro její zajímavou pestrost v záhonech. Její vůně účinně odrazuje krtky a hraboše. Jejím vysazením na správných místech tak můžete přirozeně chránit vaše plodiny. Účinek umocní přítomnost dalších cibulovitých rostlin. Bohužel jsou s tím spojena i rizika.

Císařská koruna je jedovatá rostlina a jakákoli práce s ní by měla být prováděna v rukavicích. Měli byste také pečlivě sledovat vaše děti a domácí zvířata, která mají přístup do zahrady. Všechny části rostliny jsou jedovatéačkoli nejvíce nebezpečných látek obsahuje cibule. Kde ale začít pěstovat císařskou korunu?

Císařská koruna: kultivace. S těmito tipy bude rostlina krásně kvést

Císařská koruna se vysazuje v srpnu, případně v září, takže je ještě dost času rozhodnout se, jestli ji koupit. Pokud tak učiníte, měli byste pro ni vybrat sluneční, chráněno místo. Optimální bude humusový a propustný substrát s neutrálním pH. Zálivka by měla být v tomto případě mírnáale během období kvetení dbejte na to, aby byla půda neustále vlhká (ale ne příliš).

Po odkvětu květin odstraňte stonky květin, aby rostlina neprodukovala semena. Listy můžete ponechat, dokud výhonky nezvadnou. Stojí za zmínku, že cibuli není třeba na zimu vykopat. Je to mrazuvzdorná rostlina a během vegetačního období nevyžaduje velkou pozornost. Časem se také začne rozšiřovat a tvořit nové květní úbory.

Související články:

Září v zahradě. Jaké rostliny je nejlépe vysazovat na podzim?

Vysaďte tyto rostliny do zahrady a škůdci a hraboši již nebudou problémem