Užitečné tipy

Lidé s minimální mzdou v Lucembursku by na Slovensku patřili k nejlépe vydělávajícím. Naše minimální mzda patří k nejnižším v EU

119views

Staré přísloví říká: když dva dělají totéž, není to totéž. To platí i v debatě o minimální mzdě. Lidé, kteří pobírají minimální mzdu v Lucembursku, nemají daleko k tomu, aby patřili k deseti procentům nejlépe vydělávajících lidí na Slovensku.

V roce 2022 budou mít lidé, kteří na Slovensku patří do „horních deseti procent“, mzdu ve výši 2 355 eur měsíčně. Minimální mzda v Lucembursku dosáhla na začátku roku 2023 výše 13,80 eur za hodinu. Člověk, který pracuje osm hodin denně dvacet dní v měsíci, si tak v Lucembursku vydělá 2 208 eur měsíčně. Na druhou stranu je cenová hladina v Lucembursku samozřejmě výrazně vyšší než na Slovensku. Téměř celou minimální mzdu v zemi musí místní rodina zaplatit za měsíční pronájem třípokojového bytu mimo centrum města.

Na Slovensku je situace podobná. Minimální mzda však nestačí na zaplacení ceny pronájmu třípokojového bytu pouze v ekonomicky nejsilnějších regionech velkých měst, naopak v okrese Poltár lze ze současné minimální mzdy 750 eur zaplatit tříměsíční nájem.

Lidé v Lucembursku jsou samozřejmě ekonomicky silnější, ale tento jednoduchý příklad ukazuje, že samotná výše minimální mzdy nevypovídá o ekonomice dané země. Je však pravda, že silné ekonomiky mají vyšší minimální mzdy a relativně ekonomicky slabší země mají minimální mzdy nižší.

Na Slovensku je situace podobná. Minimální mzda však nestačí na zaplacení nájmu třípokojového bytu pouze v ekonomicky nejsilnějších regionech velkých měst, naopak v okrese Poltár lze ze současné minimální mzdy 750 eur zaplatit tříměsíční nájem.

Podle analýzy, kterou v květnu zveřejnila Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek Eurofound, má Slovensko jednu z nejnižších minimálních mezd. Nadace srovnávala údaje k lednu 2023, takže do srovnání byly zahrnuty minimální mzdy v mnoha zemích, které již nemusí být aktuální. To je i případ Slovenska. Současná minimální mzda činí 750 EUR měsíčně, zatímco v době srovnání činila 700 EUR měsíčně.

V roce 2022 měli lidé, kteří patřili k „horním deseti procentům“ na Slovensku, mzdu ve výši 2 355 eur měsíčně. Minimální mzda v Lucembursku dosáhla počátkem roku 2023 výše 13,80 EUR za hodinu. Člověk, který pracuje osm hodin denně dvacet dní v měsíci, si tak v Lucembursku vydělá 2 208 eur měsíčně. Na druhou stranu je cenová hladina v Lucembursku samozřejmě výrazně vyšší než na Slovensku. Téměř celou minimální mzdu v zemi musí místní rodina zaplatit za měsíční pronájem třípokojového bytu mimo centrum města.

Vše je o penězích: 10 tipů, jak se zodpovědně starat o své finance

Video
Pavel Škriniar, analytik Swiss Life Select Slovensko, odpovídá. / Zdroj.

Situace na Slovensku je podobná. Minimální mzda však nestačí na zaplacení nájmu třípokojového bytu pouze v ekonomicky nejsilnějších regionech velkých měst, naopak v okrese Poltár lze ze současné minimální mzdy 750 eur zaplatit tříměsíční nájem.

Lidé v Lucembursku jsou samozřejmě ekonomicky silnější, ale tento jednoduchý příklad ukazuje, že samotná výše minimální mzdy nevypovídá o ekonomice dané země. Je však pravda, že silné ekonomiky mají vyšší minimální mzdy a relativně ekonomicky slabší země mají minimální mzdy nižší.

Podle analýzy, kterou v květnu zveřejnila Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek Eurofound, má Slovensko jednu z nejnižších minimálních mezd. Nadace srovnávala údaje k lednu 2023, takže do srovnání byly zahrnuty minimální mzdy v mnoha zemích, které již nemusí být aktuální. To je také případ Slovenska. Současná minimální mzda činí 750 EUR měsíčně, zatímco v době srovnání činila 700 EUR měsíčně.

Obrovské rozdíly

Pouze v pěti zemích EU mohou zaměstnanci očekávat nižší minimální mzdu. Týká se to zaměstnanců v Chorvatsku, Rumunsku, Lotyšsku, Maďarsku a Bulharsku. Minimální mzda v Lucembursku je ve skutečnosti šestkrát vyšší než minimální mzda v Bulharsku.

Přitom v uplynulém období došlo k mimořádnému růstu minimální mzdy. Impulsem pro růst tohoto druhu odměny za práci byl především prudký růst cen v celé EU. V Lotyšsku se hodnota minimální mzdy zvýšila až o čtvrtinu. Nejnižší růst je na Maltě, kde se minimální mzda do ledna 2023 meziročně zvýšila pouze o 5,3 %. Na Slovensku počítá Eurofound s nárůstem o zhruba 8,4 procenta.

Nadcházející změny

Na Slovensku není minimální mzda vázána na růst cen. Legislativa na Slovensku říká, že minimální měsíční mzda činí nejméně 57 % průměrné mzdy. Sociální partneři, tj. vláda, zaměstnavatelé a odbory, se však mohou dohodnout na jiné výši minimální mzdy. V minulosti se takové dohody nedařilo uzavírat, ale v posledních letech nejsou výjimkou.

Navíc ministerstvo již předložilo novelu, která by stanovila minimální mzdu minimálně ve výši šedesáti procent průměrné mzdy. Na této úrovni se Slovensko pohybovalo již v minulosti. S výší minimální mzdy jsou nespokojeni zejména zástupci odborů. „Podle údajů Eurostatu je průměrný roční čistý příjem jednotlivce na Slovensku pátý nejnižší mezi zeměmi EU a nedosahuje ani poloviny průměru zemí EU nebo eurozóny. Podle údajů Eurostatu máme také šestou nejnižší minimální mzdu mezi 22 zeměmi, které budou mít v roce 2023 „minimální mzdu“, spolu s Chorvatskem. V přepočtu na paritu kupní síly je slovenská minimální mzda nejnižší ze sousedních zemí a je na chvostu Evropské unie, za ní následuje pouze Lotyšsko a Bulharsko,“ upozorňuje Konfederace odborových svazů.

Růst zejména v zaostávajících zemích

Výrazný růst minimální mzdy nepomohl zemím východní a střední Evropy dohnat bohatší země. „Přestože nominální minimální mzdy vzrostly zejména ve střední a východní Evropě, zůstávají v těchto zemích výrazně nižší než v zemích, které byly před rokem 2004 rovněž členy EU,“ ukázala analýza.

Právě růst cen výrazně zkreslil reálnou situaci lidí v jednotlivých zemích. Čtyřiadvacetiprocentní nárůst nominální minimální mzdy stačil lidem v Lotyšsku pouze na zhruba dvouprocentní zvýšení reálných mezd. Naproti tomu v Německu stačilo zvýšení o 22 % k tomu, aby se reálné příjmy lidí s nejnižšími příjmy v zemi zvýšily přibližně o 12 %. Reálné mzdy zohledňují také tempo růstu cen. Zlepšení reálných výdělků znamená, že mzdy ve sledovaném období rostly rychleji než ceny. Růst o 8,4 procenta na Slovensku nestačil ke zlepšení situace lidí s minimální mzdou. Reálné příjmy se snížily o více než pět procent.

Více informací Fico bude prodávat dluhopisy lidem. Zkoušel to i Mečiar a další země. Jak by mohla vypadat nabídka od státu?

Příběh Řecka je specifický. Země dokázala dostat své veřejné finance pod kontrolu a současné vyhlídky veřejných financí jsou lepší než na Slovensku, a to za cenu masivních a drastických úsporných opatření. Náklady na úsporná opatření však dodnes pociťují lidé s nejnižšími příjmy v zemi. „Řecko je jedinou členskou zemí EU, kde minimální mzda oproti roku 2012 výrazně klesla. Důvodem jsou hospodářské otřesy, které zemi zasáhly během hospodářské krize. To vedlo k tomu, že se výpočet nominální minimální mzdy v roce 2012 výrazně změnil, takže došlo k jejímu snížení,“ upozorňuje Eurofound.

EU požaduje, aby členské státy zajistily, že minimální mzda v každé zemi bude spravedlivá. Tuto spravedlnost definuje EU tak, že minimální mzda by měla činit alespoň 50 % hrubé průměrné mzdy a 60 % mediánu mezd. Slovensko je tedy o něco štědřejší.

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.