Lopatkovec je jednou z těch rostlin, které často zdobí naše domácí parapety. Není divu – nejenže listy jsou poutavé samy o sobě, ale mezi nimi se objevují nápadné krémově bílé květy. V zásadě by nemělo být těžké je doma získat, ale někdy se stane, že se i přes snahu nechtějí objevit. Pokud jste se i vy někdy ocitli v takové situaci a napadla vás myšlenka vyhodit je do koše, vyplatí se udělat pár kroků. Tvrdohlavou lopatu lze povzbudit ke kvetení.

Nekvete řešetlák počistivý? Zde jsou důvody

Měli jste krásnou lopatkovici, ale po nějaké době nevypadá dobře? Pravděpodobně jste udělali jednu ze základních chyb při pěstování této nádherné rostliny. Nejčastější z nich je přemokření vašeho druhu, které můžete zjistit vadnoucí listy a velmi vlhká půda.

Naštěstí se dá zachránit: stačí zcela vyměnit půdu, odstranit odumřelé kořeny a použít fungicid.. Tento postup není vždy úspěšný, ale po této době a určitém vysušení může vést k úplnému úspěchu.

Místo pro lopatu: dávejte pozor, kam ji dáváte

Obecně se má za to, že lopatkovec roste velmi dobře ve stínu. Svým způsobem je to pravda, ale pak můžete zapomenout na bujné kvetení. Navzdory zdání lopatkovec má rád světlá místa, ale nesmí být na plném slunci., protože pak jsou její jemné listy často spálené. Stačí ji umístit do určité vzdálenosti od okna a po několika týdnech může vypadat atraktivněji. Kromě toho důležitá je také okolní teplota. Pokud je v místnosti příliš chladno, lopatkovec okamžitě přestane kvést. I na jaře a v létě, kdy je teplo, pociťuje chlad: stačí, aby stála v průvanu, a stav se dramaticky zhorší.

Zavlažování.

Už víte, že lopata nemá ráda přebytečnou vodu, ale je důležité si uvědomit, že nedokáže udržet hrnec suchý. Samozřejmě, že rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale je třeba ji provádět citlivě. Substrát by měl být jen mírně vlhký a ne neustále mokrý, protože to rychle vede k hnilobě vaší krásné rostliny. Funguje lépe přemokření Lopata. Jednoduše vložit hrnec (musí mít odtokové otvory) s rostlinou v misce s vodou a počkejte asi 30 minut.. Po uplynutí této doby odložte lopatku stranou, aby mohla odtéct přebytečná voda, a postavte ji na stávající místo.

Dodatečně, shovelnose má rád měkkou vodu a kvalita vaší vody z kohoutku je velmi špatná. Naštěstí stačí přidejte několik kapek citronové šťávy do litru vody a touto směsí rostlinu zalévejte.. Na výsledky nebudete muset dlouho čekat. Pokud je váš byt suchý, vyplatí se to. pravidelně kropte, což jí jistě pomůže k tvorbě květů.

Hnojivo? Lopatkovec to miluje

Pro intenzivní kvetení by měl být lopatkovec pravidelně hnojit., a to nejen na jaře, ale v průběhu celého roku. Proč? Protože tvorba jeho ozdobných lístků může trvat až 12 měsíců, takže potřebuje solidní dávku minerálů. Je zřejmé, že zpočátku musíte sáhnout po hnojivech s obsahem více živin: buď těch, která koupíte v zahradnictví, nebo je získáte domácími metodami. Co bude dobře fungovat? Může to být například nosolený vývar z vaření zeleniny nebo hnojivo z droždí.. Jak se připravuje? Rozpusťte 50 g v pěti litrech teplé vody, nechte hodinu odstát a pak vzniklou směs nalijte na lopatu., ale můžete ji také použít například k hnojení kapradin nebo orchidejí.

V případě, že vaše lopatkovec stále nechce kvést, musíte mu dodat pořádnou dávku draslíku. Právě tento prvek je zodpovědný za zvýšení kondice rostliny a může váš pomalý druh opět povzbudit ke kvetení. Odkud ho získat? K tomu jsou ideální banánové slupky. Zbytky oloupaného ovoce vložte do litrové nádoby, zalijte převařenou vodou, zašroubujte a nechte dva dny stát.. Po této době můžete směs přelít oloupanou banánovou slupkou.

Související články: Vydejte se na cestu k banánovému sirupu:

Výhradně tímto způsobem zalévejte převislý řešetlák počistivý. Vytvoří krásné květy a listy

Rakytník řešetlákový kvete po celý rok. Potřebuje správné podmínky a kouzelné živiny.