Zahrada

Na jaře se musíme správně postarat o maliny. Pro BOHATOU úrodu nesmíte na jaře zapomenout na důležitou věc

2.3kviews

Pro dobrou a bohatou úrodu malin je důležité dodržovat několik pravidel vedle péče: zalévání keřů, kypření půdy, prořezávání výhonků.

Neméně důležitě je však i jarní přihnojování!

Účel jarního hnojení malin

S příchodem jara se maliny probouzejí. Následuje růst mladých výhonků, aktivuje se kořenový systém.

Po zimě je rostlina oslabená, a aby měla sílu na růst, potřebuje oporu.

Dalším účelem jarního hnojení je ochrana před chorobami a škůdci.

Kdy na jaře hnojit?

Doporučuje se to udělat po roztátí všeho sněhu a rozmrazení země. Čas závisí na regionu a počasí v sezóně. Na západě země je vhodný čas obvykle konec března, ve zbytku země – duben.

Nejlepší čas na hnojenení den po dešti. Vlhkost slouží jako vodič živin, čím více vlhkosti je, tím lépe se vstřebávají vitamíny a minerály. Pokud je jaro suché, keře je třeba před hnojením vydatně zalít teplou vodou. Doporučuje se to dělat ráno nebo večer, když není slunce.

V případě pěstování malin na chudých, neúrodných půdách se hnojiva aplikují dvakrát dva týdny po prvním hnojení.

Na úrodných pozemcích stačí hnojení jedno.

Jak hnojit maliny na jaře

Na jaře potřebují maliny optimální hnojení. Hlavní věc je správné určit dávkování, aby rostlina nedostala přebytek vitamínů a živin.

Organická hnojiva

Za vývoj plodů jsou zodpovědné minerály, na nichž závisí chuť malin a jejich vzhled. Jarní rostlina potřebuje dusík , draslík a fosfor.

Do půdy se zavádějí před puknutím poupat, v dubnu nebo květnu. Doporučuje se věnovat zvláštní pozornost dusíku. Vytváří listovou hmotu, , prodlužuje dobu plození malin.

Hnůj

Na jaře se maliny přihnojují kravským hnojem zředěným vodou. Organické látky stimulují vývoj výhonků a dodávají kořenům chybějící mikroelementy.

Na přípravu kejdy se používá 10 litrů vody a 1 lopatka kravského trusu. Při zalévání dávejte pozor, abyste nepolévali výhonky, abyste si nepřivodili popáleniny.

Není-li kravský hnůj, může jej nahradit slepičí hnůj .

Asi 1 litr hnoje se nalije do 10-litrového kbelíku. Necháme 2-3 dny odstát a poté zředíme vodou 1:1

Je důležité dodržovat dávkování a způsoby aplikace.

Po ošetření se provede mulčování, aby se efekt hnojení zachoval delší dobu. se posypou slámou nebo posečenou trávou. Během rozkladu poskytuje podestýlka dodatečné organické hnojení.

Močovina

Na jarní hnojení malin bude fungovat močovina (karbamid), roztok se připraví z 10 litrů vody a 20 g hnojiva. Keřík je napojen, pak je země posypaná dolomitem.

Místo dolomitu lze použít dřevěný popel . Zlepšuje strukturu půdy a stimuluje kvetení. Pohár popela se zředí v 10 litrech vody, míchá se a nechá se týden vyluhovat. Na jeden keř potřebujeme 2-3 litry roztoku.

Bramborové slupky

Bramborové slupky jsou velmi prospěšné pro jarní hnojení malin: zalijte je vroucí vodou, nechte 2-3 dny a výsledným roztokem zalijte rostlinu. Hnojivo je bezpečné, bezplatné a snadno se připravuje.

Kvasnice

Kvasinková hnojiva pomáhají zvyšovat odolnost vůči chorobám a rozvíjet kořenový systém. K přípravě hnojiva potřebujete 10 g droždí, 100 g cukru a 10 litrů teplé vody.

Roztok se nechá stát dvě hodiny a zředí se vodou v poměru 1:5. Maliny zalévejte v teplý den, nejlépe večer, aby se půda zahřála. Kvasnicový roztok používáme ihned po přípravě, není vhodný ke skladování.

Roztok z cibulových slupek

Dalším účinným receptem na jarní podporu malin je roztok z cibulových slupek . 50 g cibulových slupek na 10 litrů vody. Nechte 14 dní a zalijte keře. Roztok vyživuje maliny draslíkem, chrání před nemocemi a škůdci.

Někteří zahradníci nechtějí ztrácet čas mícháním různých forem hnojiv. Potom už stačí koupit hotovou kompozici, která je pohodlná a snadno se používá.

Komplex dusík-fosfor. Hnojivo normalizuje metabolismus rostlin, zlepšuje chuť ovoce. Na jarní hnojení se připraví koncentrát – 350 g hnojiva se nalije do 3 litrů vroucí vody. Po rozpuštění granulátu se koncentrát zředí vodou v poměru 1:10. Roztok se zavádí 1-2 krát na jaře, v závislosti na stavu půdy.

Bez ohledu na výběr formy, hnojíme maliny po zimě, na začátku sezóny, kdy rostlina začíná. Ještě před kvetením potřebuje dodatečnou podporu.

Před kvetením mohou být maliny krmeny dusičnanem amonným. Na 10 l vody je zapotřebí 30-40 g látky.

Po nasazení prvních plodů je dobré keř dodatečně zamulčovat kompostem nebo humusem. Kompost obohacuje půdu, obsahuje draslík, humus, fosfor, železo a dusík.

Pozor! Při výběru organických a minerálních složek je důležité pamatovat na jejich kompatibilitu. Například dusičnany sodné, vápenaté a amonné nejsou kompatibilní se superfosfátem. A dusičnan vápenatý se nehodí se sloučeninami obsahujícími síru.

Před hnojením se doporučuje dát do pořádku keře, odstranit plevel a zbytky loňských rostlin.

Před a po přihnojení třeba půdu překypřit – úpravou se zlepší propustnost vzduchu a vlhkosti půdy.

Během sezóny se doporučuje také pravidelná kontrola keřů . Pokud se na listech objeví žluté skvrny, znamená to nedostatek draslíku. Suché větve naznačují nedostatek dusíku nebo fosforu.

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.