Užitečné tipy

Na Slovensku chybí řemeslníci, mladí lidé chtějí vysokoškolské diplomy

119views

Situaci ještě zhorší nová směrnice Evropské unie o právu na opravy. Ta ukládá výrobcům povinnost poskytovat cenově dostupné služby oprav v přiměřené lhůtě během dvouleté záruční doby i po jejím uplynutí.

Situaci ještě zhorší nová směrnice Evropské unie o právu na opravu. Ta ukládá výrobcům povinnost poskytovat cenově dostupné opravárenské služby v přiměřené lhůtě během dvouleté záruční doby i po jejím uplynutí.

Slovensko se potýká s nedostatkem opravářů. A situace se může ještě zhoršit. Jak upozorňuje Asociace průmyslových svazů a dopravy, nová směrnice Evropské unie o právu na opravu ukládá výrobcům povinnost poskytovat cenově dostupné opravárenské služby v přiměřené lhůtě během dvouleté záruční doby i po ní. Cílem je, aby spotřebitelé nesahali po nových výrobcích, ale nechali si opravit původní televizor nebo pračku.

Na Slovensku však podle generálního tajemníka asociace Andreje Laše právo na opravu naráží na nedostatek opravářů. Opravy spotřebičů v zemi provádějí absolventi oboru elektromechanik – užitková technika, jejich počet však klesá. Ve školním roce 2019/2020 tento obor evidoval 51 nově přijatých prváků, od té doby jejich počet každoročně klesá a v aktuálním školním roce je jich pouze 21.

Slovensko se potýká s nedostatkem opravářů. Přesto se situace může ještě zhoršit. Jak upozorňuje Asociace průmyslových svazů a dopravy, nová směrnice Evropské unie o právu na opravu ukládá výrobcům povinnost poskytovat cenově dostupné opravárenské služby v přiměřené lhůtě během dvouleté záruční doby i po ní. Cílem je, aby spotřebitelé nesahali po nových výrobcích, ale nechali si opravit původní televizor nebo pračku.

Potřeba trhu práce je však definována na minimálně 45 nových absolventů ročně, což nezohledňuje novou legislativu. „Směrnice je tedy výzvou nejen pro elektrotechnický sektor, ale i pro trh práce na Slovensku. Nedostatek kvalifikovaných techniků a opravářů se může začít projevovat zejména v Bratislavském, Trnavském, Trenčínském nebo Žilinském kraji, kde již nyní zaznamenáváme nižší zájem studentů o tyto profese,“ uvádí sdružení.

Situaci ještě zhorší nová směrnice Evropské unie o právu na opravu. Ta ukládá výrobcům povinnost poskytovat cenově dostupné služby oprav v přiměřené lhůtě během dvouleté záruční doby i po jejím uplynutí.

Slovensko se potýká s nedostatkem opravářů. A situace se může ještě zhoršit. Jak upozorňuje Asociace průmyslových svazů a dopravy, nová směrnice Evropské unie o právu na opravu ukládá výrobcům povinnost poskytovat cenově dostupné opravárenské služby v přiměřené lhůtě během dvouleté záruční doby i po ní. Cílem je, aby spotřebitelé nesahali po nových výrobcích, ale nechali si opravit původní televizor nebo pračku.

Přečtěte si více Fico bude prodávat dluhopisy lidem. Zkoušel to i Mečiar a další země. Jak by mohla vypadat nabídka od státu?

Na Slovensku však podle generálního tajemníka sdružení Andreje Laše právo na opravu naráží na nedostatek opravářů. Opravy spotřebičů u nás provádějí absolventi oboru elektromechanik – komunální technika, ale jejich počet klesá. Ve školním roce 2019/2020 tento obor evidoval 51 nově přijatých prváků, od té doby jejich počet každoročně klesá a v aktuálním školním roce je jich pouze 21.

Potřeba trhu práce je však definována na minimálně 45 nových absolventů ročně, a to bez ohledu na novou legislativu. „Směrnice je tedy výzvou nejen pro elektrotechnický sektor, ale i pro trh práce na Slovensku. Nedostatek kvalifikovaných techniků a opravářů se může začít projevovat zejména v Bratislavském, Trnavském, Trenčínském nebo Žilinském kraji, kde již nyní zaznamenáváme nižší zájem studentů o tyto profese,“ uvádí sdružení.

Právě v uvedených čtyřech krajích je počet nově přijatých žáků, a tedy i absolventů, od roku 2019 na nule. V Nitranském kraji je to v průměru 11 žáků ročně, v Banskobystrickém kraji v průměru 4 žáci, v Prešovském kraji 8 žáků a v Košickém kraji v průměru 9 žáků. Podle sdružení je to způsobeno především nedostatečnou propagací těchto profesí mezi mladými lidmi. Mnozí z nich dnes dávají přednost vysokoškolskému vzdělání a zanedbávají odborné a řemeslné dovednosti.

„Abychom situaci zlepšili, je třeba zvýšit propagaci těchto profesí jako atraktivní volby povolání pro mladé lidi. Měli bychom se také zaměřit na spolupráci a propojení škol s průmyslovými podniky, což zajistí, že studenti získají praktické dovednosti a zkušenosti,“ zdůraznil Lasz. Za důležitou považuje také podporu inovací a technologického pokroku, aby technici a opraváři měli přístup k nejnovějším nástrojům a znalostem.

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.