Kdy stříhat ovocné stromy, aby přinášely úrodu v sezóně? V případě třešní je lepší nečekat až do jara. V opačném případě začnou chřadnout a produkovat mnohem méně ovoce. Kdy je nejvhodnější doba? Pomalu si připravte zahradnické nůžky.

Přestože většina prací v zahradě připadá na jaře, některé práce se vyplatí provést v dostatečném předstihu, už v únoru nebo v březnu. Patří sem i stříhání třešní. Proč by to mělo být provedeno právě teď?

Mohou se třešně stříhat v zimě? Můžete a měli byste

Třešně je třeba stříhat dvakrát ročně, bezprostředně po plození a v zimě. Mnozí začínající zahradníci mají tendenci zaměřit se na první období roku a zanedbávají to druhé. Je to chyba, která může mít za následek napadení stromu nemocemi nebo mnohem nižší úrodu. Zimní střih je nezbytný pro udržení dobré kondice. Tehdy máte mnohem snazší přístup ke všem větvím, můžete posoudit jejich stav a zbavit se odumřelých nebo shnilých větví. Kromě toho je to ideální doba pro případné tvarování rostliny. Proto pokud jste dosud v zimě nevzali do rukou zahradní nůžky, vyplatí se to změnit.

Kdy stříhat ovocné stromy? Nastal čas pro třešně

Jaro je nejrušnější období v zahradě. V mnoha případech je však třeba první práce provést ještě v zimě. To se mimo jiné týká i stříhání třešní, které byste měli provést v únoru nebo začátkem března. Je důležité vybrat si k tomu suchý den, aby se minimalizovalo riziko houbových onemocnění. Potřebujete jen trochu času a čisté nůžky.

Jak stříháte ovocné stromy? Pozor na to u třešní

Při zimním stříhání třešní nejprve odstraňte všechny poškozené, odumřelé větve, které jsou stejně nepoužitelné, a pak se postarejte o větve, které rostou svisle nahoru a do stromu. Hustá koruna může způsobit zastínění, které může mít za následek horší úrodu plodů, proto strom přiměřeně proředíte. Nevynechávejte ani drobné čerstvé větvičky, protože třešně se na nich letos stejně neobjeví. Odřízněte je co nejblíže další větvi a na rány naneste zahradnickou mast, abyste se o ně řádně postarali.

Související články:

Kdy stříhat ovocné stromy? Chcete-li vidět nové pupeny a sladké plody, sledujte toto datum

Postříkejte ovocné stromy tímto postřikem, na jaře budou růst jako bláznivé. Nejlepší datum brzy