Choroby rajčat mohou zničit úrodu a výrazně snížit její kvalitu. Pro záchranu jedné z nejoblíbenějších zelenin pěstovaných na domácích zahrádkách a plantážích uvádíme některé z nejčastějších chorob. Způsoby, jak dosáhnout uspokojivé a zdravé úrody, jsou v mnoha případech triviální.

Důležité je sledovat stav rostlin a reagovat na jakékoli příznaky chorob rajčat. Klíčem k úspěchu je prevence, proto se vyplatí dodržovat zásady pěstování s dodržováním hygieny rostlin, dostatečné závlahy a proudění vzduchu.

Nejčastější choroby rajčat

Prašná plíseň (Oidium spp.)

  Je to jedna z nejčastější choroby rajčat. Projevuje se bílým povlakem na listechkterý se postupně rozšíří po celé rostlině. To může vést ke zpomalení růstu a snížení výnosů.

  Abyste tomu zabránili, pravidelně odstraňujte nemocné listy, zajistěte dostatečné větrání a vyhněte se přehnojování dusíkatými hnojivy – toto třístupňové opatření může pomoci předejít moučnivce. V případě pokročilé infekce je však nutné použít fungicidy.

  Hnědá skvrnitost

  Tato choroba obvykle napadá rajčata za vlhkého počasí a způsobuje hnědé skvrny na plodech a povadlé listy.. Může vést k hnilobě plodů ještě na rostlině.

  Zajištění dostatečné cirkulace vzduchu odstraněním plevele a ořezáním spodních větví může snížit riziko šedé hniloby. Doporučuje se také vyhnout se nadměrnému zalévání, aby se v okolí rostlin udrželo sucho.

  Skvrnitost listů (Septoria lycopersici)

  Choroba se projevuje hnědé skvrny se světlými okraji na listech.které postupně žloutnou a opadávají. To může vést k defoliaci rostliny a snížení výnosu.

  Pravidelné odstraňování nemocných listů a zajištění dostatečného prostoru mezi rostlinami může snížit riziko výskytu listových skvrnitostí. Lze také použít fungicidy, zejména v období vysoké vlhkosti vzduchu.

  Související články:

  Jak pěstovat rajčata v květináčích? Použijte pravidlo 20 cm. Budou velká a krásně červená

  Kůru nakrájejte a zalijte teplou vodou. S tímto domácím kondicionérem vám rajčata krásně porostou.