Vaření

Nejlepší zelný salát: Křupavá, krémová a svěží pochoutka, která se hodí ke všemu

1.3kviews

Tento zelný salát zná celý svět. Ne všichni ho však připravují správně.

Zelí, mrkev a cibule

Coleslaw je , který má své kořeny v Nizozemsku 18. století. V tehdejší kuchařce se objevil recept na nasekané zelí přelité máslem, octem a olejem. Od té doby křupavý salát prošel několika úpravami až po svoji dnešní podobu, jejíž základ tvoří kombinace zelí, mrkve a cibule.

Jak správně připravit Coleslaw

Takto ho známe všichni. Málokdo však ovládá pár důležitých zásad, které vedou k dokonalému chuťovému zážitku z tohoto chutného salátu:

Důležité poměry

Poměr zeleniny v případě zelí a mrkve je obvykle 3:1. To znamená, že pokud máme kilovou hlávku zelí do Coleslawu by mělo jít kolem 300 gramů mrkve.

Ovšem mnohem důležitější je poměr cibule. Na kilovou hlávku zelí postačí polovina středně velké cibule – zhruba 50 gramů. Cibule dokáže velmi snadno přebít ostatní chutě salátu, zvláště pokud ho necháváme déle postát v chladničce, proto je dobré s ní šetřit.

Důležité krájení / strouhání

Zelí a mrkev by měly být nakrájeny na přibližně stejně hrubé a dlouhé nudličky. Dosáhnout toho můžete pomocí kráječe na zeleninu nebo, jste-li šikovní, i pomocí ostrého nože. Naopak cibuli je lepší nastrouhat.

Důležité suroviny

Krémová zálivka salátu je velmi specifická pro vaše vlastní preference. Nejsou při ní až tak důležité poměry – chuť si vždy můžete upravit podle sebe, ale přidržení se základních surovin, které poskytnou potřebnou konzistenci a základní chutě.

Coleslaw je tak populární, protože kombinuje křupavost čerstvé zeleniny s krémovostí zálivky. Nesmí v něm tedy chybět majonéza, zakysaná smetana nebo jogurt. Ideální je kombinace majonézy a kyselého mléčného produktu.

Když máme salát dostatečně krémový, musíme přidat něco ještě o trochu kyselejší, než je zakysaná smetana nebo jogurt, abychom salátu dali jeho extra svěží chuť. Pomůže ocet – tradiční, vinný či rýžový nebo šťáva z citronu. Pokud neholdujeme kyselým chutím zkuste salát ochutit alespoň lžící hořčice.

A teď už je salát krémový, kyselý a je třeba jej jemně osladit. Přesně tak! Trocha cukru dokonale vybalancuje kyselost.

Inu a nakonec musíme salát samozřejmě dosolit. Kromě soli můžeme použít také koření (ideálně bílé). A to je celá věda.

Barevný tip: Pokud vám Coleslaw nepřijde dostatečně barevný na pohled, zkuste místo bílého zelí použít červené a místo bílého cibule zase jarní cibulku is natí.

A abychom si to celé zrekapitulovali, tady je náš oblíbený recept na Coleslaw:

Krémový zelný salát (Coleslaw)

Budeme potřebovat:

  • kilo čerstvého zelí
  • 300 g mrkve
  • menší cibuli nebo šalotku
  • 240 g majonézy
  • 3 lžíce zakysané smetany
  • lžíci bílého vinného octa nebo citrónové šťávy
  • lžíci francouzské hořčice
  • lžičku cukru
  • podle chuti sůl, případně mletý bílý pepř

Postup:

1) Zelí a mrkev nastrouháme (nakrájíme) na stejné pásky a přendáme do velké mísy. Přidáme nadrobno nasekanou nebo nastrouhanou cibuli.

2) Do misky pak přidáme majonézu, zakysanou smetanu, ocet nebo citrónovou šťávu, hořčici, cukr, sůl a vše spolu promícháme. Můžeme přidat i trochu pepře.

3) Coleslaw chutná nejlépe dobře vychlazený. Proto je dobré, překrýt jej fólií a dát ho postát do chladničky na alespoň 2 hodiny.

Další návykový salát z čerstvého zelí:

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.