Rajčata jsou velmi oblíbenou zeleninou, kterou si mnozí lidé rádi pěstují v domácí zahradě. Takto si můžete vychutnat vlastnoručně vypěstované šťavnaté plody. Musíme však dodržovat určitá pravidla péče. Některé rostliny bychom neměli vysazovat v jejich blízkosti.

Rajčata se mohou jíst syrová, ale častěji se přidávají do polévek, salátů, sendvičů nebo rýžových jídel. Mnozí lidé je zpracovávají na šťávy, pyré nebo koncentráty.

Bohužel, pokud tyto rostliny zasadíme na nesprávné místo, nebudeme se těšit z bohaté a šťavnaté sklizně. Kromě pravidel péče se vyplatí dozvědět se io základní chybě při jejich pěstování, tj. nevhodném sousedství.

Jakou zeleninu byste neměli pěstovat poblíž rajčat?

Když začínáte pěstovat rajčata, je užitečné vědět, že tyto rostliny jsou náročné na blízkost jiné zeleniny. Jedná se o soutěžení o živiny a minerální soli přijaté z půdy, ale také o prostor v půdě pro kořeny a přístup ke světlu.

Nemůžeme sázet brambory a kukuřici vedle rajčat. Tato zelenina si bere živiny. Kromě toho mohou brambory infikovat rajčata plísní bramborovou, takže přijdete o všechny plody.

Na druhé straně zelí a ředkvičky zpomalují růst rajčat. Zahradníci také nedoporučují pěstovat okurky, lilky, fenykl, vlašské ořechy a meduňku.

Co lze udělataby rajčata přinášela mnoho plodů?

Rajčata budou plodit hodně, pokud se nedopustíte chyb při jejich hnojení. Jak tedy rostliny správně vyživujeme?

Na hnojení rajčat používáme profesionální organická hnojiva, která mají vysoký obsah dusíku. Právě tento prvek ovlivňuje růst těchto rostlin. Můžeme si připravit i přírodní hnojivo ve formě kopřivového hnoje.

Pěstování rajčat podporuje bazalka, která ještě více zvýrazňuje jejich chuť. Tyto rostliny se vyplatí vysazovat spolu s cibulí, česnekem nebo chřestem, protože odpuzují škůdce a chrání rajčata před nemocemi.

Rajčata mají také rády společnost aksamitníku. Tyto intenzivně vonící, okouzlující květiny účinně odhánějí z keřů vošky a šneci.

Související články:

Kdy sázet rajčata ze semen doma? Počkejte do tohoto data. Jinak budou keře prázdné

Proč rajčata nedozrávají? Díky tomuto jednoduchému triku budou v okamžiku červené