Přesazování květin je důležitý postup údržby, který zajišťuje, že rostliny jsou dobře vyživovány a krásně rostou. Zároveň vyžaduje velkou dávku péče a znalostí o péči o zelené rostliny. Pokud při přesazování květináčů nejste opatrní, riskujete jejich poškození. Jak a kdy to udělat? Mějte po ruce jeden přípravek ze svých kuchyňských zásob, který vaše rostliny ještě více ochrání před nejčastějšími problémy při pěstování.

Kdy přesazovat rostliny v květináčích?

Věnujte pozornost kalendáři. Blíží se nejlepší doba k provedení zákroku. Předpokládá se, že univerzálním termínem pro přesazování hrnkových květin pro většinu druhů je začátek jara. Do práce se pusťte v březnu a dubnu.

V tomto období se rostliny probouzejí ze zimního odpočinku. Při přesazování rostlin do nového květináče a půdy hrozí riziko poškození bujných květin, čemuž se chceme za každou cenu vyhnout.

VIZ TÉŽ: Je to jedna z nejkrásnějších kvetoucích rostlin. Svými bujnými květinami zaujme již v dubnu

Výjimka, která potvrzuje pravidlo

Čekat s přesazováním až do jara není vždy vhodné. Každou nově zakoupenou rostlinu musíme přesadit do nového květináče s vyhrazeným substrátem hned po zakoupení. Proč je to tak důležité? Nejde jen o to, abychom rostlinu přesunuli do květináče, který se z estetických důvodů lépe hodí do našeho interiéru.

Podmínky v domácím prostředí se zásadně liší od podmínek pěstování ve výrobě. Půda již může být sterilizována a navíc existuje riziko, že se v obchodě koupený druh stal domovem škůdců. Než si však nasadíte rukavice, naplánujte pro květiny týdenní karanténu. To je čas, který potřebují k aklimatizaci na nové podmínky. Pro nás je to příležitost pozorně sledovat rostlinu a vystopovat případné vetřelce nebo příznaky nemocí.

Přesazování rostlin v květináčích na jaře – jak zjistíte, že je to nutné?

Ne všechny květiny musíme každoročně přesazovat. Některé nemají rády změny, takže v jejich případě stačí zákrok provést jednou za několik let. Opět se zaměřte především na monitorování rostlin. Často samy vyšlou signály, že potřebují přemístění. Čemu byste měli věnovat pozornost?

  • Intenzivní růst rostliny se náhle zastaví. Je to pravděpodobně důsledek toho, že ve stávajícím květináči jí dochází místo.
  • Oslabení kondice květin může být důsledkem vyčerpání substrátu. Bez správného množství živin začnou rostliny chřadnout.
  • O potřebě přesazení svědčí rozrůstající se kořeny, které začínají vyčnívat přes drenážní otvory v květináči nebo nad vrchní vrstvu půdy.

Při přesazování ji nasypte do květináče. Tady je přirozená ochranná bariéra

Poskytujete svým rostlinám drenáž a speciální substrát? Při přesazování můžete udělat ještě jednu věc. Nevyžaduje to žádnou námahu ani velké náklady, a přitom to chytře pomůže plodinám.

Podívejte se do kuchyně a vyjměte ze skříně voňavé koření spojené se sladkým pečivem. Posypání květináče skořicí při přesazování omezí růst plísní. Kořeněná vůně je účinná i při odpuzování škůdců, zejména roztočů a mravenců. Má protiplísňové a antibakteriální vlastnostitakže přirozeně zvýšíte odolnost pokojových rostlin vůči vyčerpávajícím chorobám.

Skořice pro hrnkové rostliny – další řady

Skořici můžete používat během celého vegetačního období tak, že ji přimícháte do vrchní vrstvy půdy v nádobě. S jejím použitím nemusíte čekat, až se provede postup přesazování. Je užitečná zejména u starších a velkých rostlin, u kterých se přesazování do nového květináče nedoporučuje.

Hnojení rostlin po přesazení – ano nebo ne?

Při péči o květináče je důležité, abyste to nepřeháněli. Chcete jim dodat energii a uvažujete o přidání hnojiva hned po přesazení? S tím raději počkejte.

Přestože výměna půdy a květináče znamená zlepšení komfortu vašich zelených nábojů, ošetření je stále poměrně velkým zásahem. Nechte rostliny, aby si zvykly na nové podmínky, a hnojte je nejdříve po jednom měsíci. Bezprostředně po přesazení květinu jen zalévejtepřičemž se řiďte jejími požadavky na vodu.

Související články:

Přesazujete rostlinu? Nezapomeňte přidat lžičku tohoto pepře. V žádném případě to nevyjde nazmar

Plastový nebo keramický květináč? Spousta lidí volí nesprávně. Kvůli této chybě květiny chřadnou