Každý pěstitel zelí sní o velkých a zdravých hlávkách. Abychom dosáhli dobré úrody, musíme především dodržet správný termín výsadby této zeleniny. Důležitý je také způsob, jakým se to udělá. Při výsadbě zelí je dobré dát do jamky hrst speciální směsi, aby hlávky narostly ještě větší a škůdci se vyhnuli vaší úrodě. Je to snadné!

Výsadba zelí na jaře

Zelí je v našich zahradách a na pozemcích velmi rozšířené. Není to překvapující, protože má široké kulinářské využití, je mimořádně prospěšná pro zdraví a navíc není moc náročná. Semena této zeleniny lze vysévat přímo do země, ačkoli je určitě lepší pěstovat zelí z předem připravené sazenice. Výsev semen do květináčů závisí na odrůděvzhledem k tomu, že rozlišujeme rané, středně rané a pozdní. Lze to udělat už začátkem února, zatímco s pozdními odrůdami je třeba počkat do dubna. Zelí lze přesazovat do půdy, když má přibližně 4 až 6 listů. Časné odrůdy můžete do zahrady přesadit v polovině dubna ale s výsadbou nespěchejte, pokud není dobré počasí a je příliš chladno. Středně rané zelí se vysazují v květnu, zatímco středně pozdní a pozdní zelí se vysazují od poloviny května do poloviny června.

Vzdálenost mezi sazenicemi zelí by měla být 30-60 cm v závislosti na odrůdě a typu hlávky. Mladé rostliny se nejlépe sázejí do vlhké půdy, proto by se činnost měla naplánovat na zamračený den, po deštích. Místo by mělo být dobře osluněno, protože zelí potřebuje alespoň 6 – 8 hodin slunečního světla denně. Před výsadbou sazenic je dobré obohatit půdu organickým hnojivem, které pomůže rostlinám hned od začátku dodat potřebné živiny.

Výsadba zelí – do země před výsadbou

Chcete, aby vaše hlávky zelí byly velké, zdravé a nenapadaly je škůdci? Při sázení zeleniny stačí do jamky vhodit speciální směs, kterou si můžete snadno připravit doma. Budete potřebovat ingredience jako např.:

  • 500 g kompostu;
  • 2 PL kostní moučky;
  • 1 PL rozdrcených vaječných skořápek;
  • 1 PL popela;
  • 1 čajovou lžičku hořčičného prášku.

Všechny složky smíchejte dohromady a poté při sázení zelí vhoďte hrst směsi do jamky. Vůně hořčice účinně odradí škůdce, takže nebudou kousat kořeny rostlin. Kromě toho taková směs dodává zelí potřebné živiny pro zdravý růst, takže hlávky budou růst velké a kompaktní. Vaječné skořápky a popel jsou bohaté na vápník, zatímco kostní moučka zajistí zdravý růst a silné kořeny rostlin. Vaši sousedé vám budou závidět úrodu.

Související články:

Takové zelí v zahradě nám všichni závidí. Bude zdobit vaši zahradu i v zimě

Víte, jaké bylinky sázet vedle zeleniny? MÁTA patří k mrkvi či ke zelí?