Zdravý borůvka, jejíž potřeby jsou uspokojeny, v létě plodí spoustu sladkých a šťavnatých plodů. Každý zahrádkář počítá s bohatou úrodou, proto jsou jakékoli příznaky, které mohou naznačovat onemocnění rostlin, důvodem k obavám. Je zarudnutí listů důvodem k obavám? Co bychom měli dělat, pokud takové změny na ovocném keři zpozorujeme? Zjistěte, proč listy borůvek červenají a jak se s tím vypořádat.

Proč listy borůvek červenají?

Listy borůvek na podzim přirozeně mění barvu. V tomto ročním období by nás změna barvy ze zelené na červenou neměla znepokojovat. Problém nastává pouze tehdy, když listy nečekaně změní barvu na jaře nebo v létě.

To nemusí být nutně příznakem nemoci – je to často důsledek chyb, kterých se při péči o keře nevědomky dopouštíme. Přestože je změna barvy důvodem k určitým obavám, nezapomeňte, že ve většině případů můžeme nežádoucí proces zastavit.

Proč listy borůvek červenají? Zde jsou uvedeny nejčastější příčiny:

  • Jarní mrazy – Přestože jsou borůvky mrazuvzdorné, náhlý pokles teploty může způsobit zčervenání listů borůvek. Po oteplení se opět zazelenají.
  • Konec sezóny – Na podzim se borůvky připravují na zimní spánek a jejich listy se zbarvují do červena. Jedná se o zcela přirozený jev.
  • Nemoci – Červené listy na těchto ovocných keřích jsou někdy příznakem houbových chorob, jako je například hniloba kořenů. Někdy mohou být důsledkem virových chorob, jako je červená skvrnitost a myrothecium roridum.
  • Chyby při hnojení – toto je nejčastější příčina zbarvení listů borůvek na jaře a v létě. Tyto rostliny dávají přednost kyselým půdám a v půdách s touto reakcí se snižuje příjem fosforu. Pokud keře mají nedostatek této složky, rostou pomaleji a jejich listy červenají. Naštěstí můžeme tuto chybu v hnojení snadno napravit.

Co dělat, když listy borůvek zčervenají?

Změnu barvy listů borůvek ze zelené na červenou někdy způsobuje patogen. Pokud se jedná o houbovou chorobu, můžeme se pokusit postiženou rostlinu zachránit pomocí mikrobiologických fungicidů..

V případě virového onemocnění, které se pozná nejen podle zčervenání listů, ale i podle dalších změn (skvrny, deformace)., nepomohou žádné přípravky ani léčba – Takový keř je třeba odstranit. Naštěstí se takové problémy při amatérském pěstování borůvek vyskytují jen zřídka.

Co dělat, když listy borůvek zčervenají v důsledku chyby při hnojení? Pokud keře trpí nedostatkem fosforu, což se může stát v každé zahradě, měli bychom nedostatek tohoto prvku co nejdříve doplnit. Jednoduchý postup keřům nejen navrátí zdravý vzhled, ale také je povzbudí k bohaté plodnosti.

Pokud listy zčervenají, přihnojte borůvky minerálním hnojivem bohatým na fosfor. Současně nezapomeňte během sezóny používat přípravky, které okyselují půdu, například síran amonný.

Související články:

Papriky ji mají rády, při výsadbě ji dejte pod kořen. Způsob, jak získat zdravé a zralé papriky

Jak pěstovat rajčata v květináčích? Použijte pravidlo 20 cm. Budou velká a krásně červená