Zelený mech, který vypadá jako měkká houba, rychle připomene lesní krajinu. V zahradě však může být nevítaným hostem a má silný vliv na stav trávníku. Nejenže narušuje estetický vzhled trávníku, ale brání také jeho růstu. Jak rychle a účinně odstranit mech z trávníku? Existuje několik způsobů.

Co naznačuje mech v zahradě? Zde se dozvíte, kdy se objevuje

Mech je výtrusná rostlina, které se daří zejména na vlhkých a stinných místech. V zahradách upřednostňuje společnost trávy. Není však dobrým přítelem trávy. Brzdí růst stébel trávy, a proto má silný vliv na vzhled trávníku.

Obvykle se objevuje, když se půdní reakce stává kyselejší. Když pH klesne pod 5,5 nebo se na něm udrží, mech začne bujně růst.

Přestože je nedílnou součástí lesního porostu, v zahradách může být velmi nevítaným hostem. Jeho vznik však často podporuje nedbalost zahrádkářů. Mech roste ještě rychleji:

  • na zhutněné, neodvodněné půdě,
  • na zastíněných místech s malým přístupem světla,
  • na jílovitých a vlhkých substrátech,
  • na nesprávně hnojených trávnících,
  • pokud je trávník sečen příliš nízko nebo nepravidelně.

Jak rychle a účinně odstranit mech z trávníku? Pomohou vám domácí prostředky

Chcete-li minimalizovat riziko výskytu mechu na trávníku, je nejlepší zachovat si chladnou hlavu. Na možné problémy můžete začít myslet už při výsevu trávníku a jeho umístění na slunné místo. A když už vyroste, nezapomínejte na jeho pravidelnou údržbu. V létě trávu sekejte alespoň jednou týdně.

Co nemá mech rád? Čistý a vyhrabaný trávník, písčitá, propustná půda a vzácné, ale vydatné zavlažování trávníku mu neprospívají. Proto se vyplatí mít na paměti tato pravidla. Když však i ta nejlepší opatření v péči o trávník utratí účinkem, je čas vyhlásit mechu válku. Pomoci mohou domácí prostředky.

Jak odstranit mech pomocí domácích metod?

V boji proti mechu na trávníku vám mimo jiné pomůže i popel z krbu nebo topeniště. Krbový nebo ohniskový popel obsahuje mnoho minerálů a stopových prvků, které mohou působit také jako přírodní hnojivo. Předtím, než do zahrady nasypete kbelík popela, se však ujistěte, že popel nepochází z lakovaného nebo natřeného dřeva. Potom bude pro váš trávník toxický.

Popel zvýší pH půdy, a tím zabije mech. Kromě toho obsah železa zlepší stav a barvu trávníku. Co ovšem v případě, že nemáte po ruce podobný nástroj? Existuje také jiný, triviální způsob.

Jak se zbavit mechu na trávníku? Mech na trávníku je prvním znakem příliš kyselé půdy. Tehdy je třeba provést vápnění. Pak stačí zajít do obchodu a koupit si křídu za přibližně 6 €.

Vápnění změní reakci půdy na zásaditou, což vám umožní vypořádat se s mechem. Můžete použít buď vápno a hořčíkové hnojivo, nebo mletou křídu. Tu můžete rozsypat na povrch trávníku a poté ji zalít malým množstvím vody.

Související články:

Bez tohoto ošetření bude trávník slabý a zarostlý plevelem. Tady je klíčové načasování

Postarejte se o trávník před zimou. Sečení trávy nestačí