Užitečné tipy

Rusům chybí lidé v klíčovém odvětví. Desítky tisíc zaměstnanců „odčerpala“ válka

115views

Ruský ropný a plynárenský průmysl je klíčem k financování invaze na Ukrajinu. Toto odvětví se však potýká s nedostatkem pracovních sil, protože mobilizace a vojenská výroba „odčerpávají“ pracovní sílu z trhu a prohlubují demografickou krizi. TASR informuje na základě zprávy agentury Bloomberg.

V zemi, kde práce pro energetický gigant Gazprom dlouho představovala naplnění kariérních tužeb mnoha občanů, musí nyní energetické společnosti navzdory vysokým platům soutěžit o lidi s výrobci zbraní a ruskou armádou. Jen vstupní bonus pro vojáka bojujícího na Ukrajině se může téměř rovnat ročnímu platu průměrného zaměstnance v ropném a plynárenském sektoru.

Kromě toho se Rusko již téměř dvě desetiletí potýká s poklesem počtu obyvatel v produktivním věku. Po kolapsu porodnosti v 90. letech 20. století přišla pandemie nemoci COVID-19. V důsledku toho se počet obyvatel v Rusku snížil. A invaze na Ukrajinu krizi ještě prohloubila.

Podle ruské centrální banky se nyní nedostatek zaměstnanců projevuje ve všech oblastech ekonomiky. Společnost Kasatkin Consulting odhaduje, že v ruském ropném a plynárenském sektoru letos chybí asi 40 000 zaměstnanců. Tento sektor v prvním čtvrtletí zvýšil počet pracovních nabídek o 24 % a hledá nejen kvalifikované zaměstnance, ale i lidi s nízkou kvalifikací, ukazují údaje hlavní ruské náborové platformy hh.ru.

Rusko se navíc již téměř dvě desetiletí potýká s poklesem počtu obyvatel v produktivním věku. Po kolapsu porodnosti v 90. letech 20. století přišla pandemie nemoci COVID-19. V důsledku toho se počet obyvatel v Rusku snížil. A invaze na Ukrajinu krizi ještě prohloubila.

Přesto je ropný a plynárenský průmysl dlouhodobě jedním z nejlépe placených zaměstnavatelů v Rusku a podle výpočtů agentury Bloomberg nabízí od roku 2017 platy, které nejméně o dvě třetiny převyšují celostátní průměr. Nemůže však konkurovat nabídce ruské armády ani lukrativním nabídkám vojenských výrobců. Poptávka po tancích, obrněných vozidlech a zbraních prudce vzrostla a zbrojovky na napjatém trhu práce těžce hledají lidi.

V zemi, kde práce pro energetický gigant Gazprom dlouho představovala naplnění kariérních tužeb mnoha občanů, musí nyní energetické společnosti navzdory vysokým platům soupeřit o lidi s výrobci zbraní a ruskou armádou. Jen vstupní bonus pro vojáka bojujícího na Ukrajině se může téměř rovnat ročnímu platu průměrného zaměstnance v ropném a plynárenském sektoru.

Kromě toho se Rusko již téměř dvě desetiletí potýká s poklesem počtu obyvatel v produktivním věku. Po kolapsu porodnosti v 90. letech 20. století přišla pandemie nemoci COVID-19. V důsledku toho se počet obyvatel v Rusku snížil. A invaze na Ukrajinu krizi ještě prohloubila.

Více informací Velký obrat v ruském Gazpromu. Po letech tučných zisků se propadl, což překvapilo i analytiky.

Nedostatek zaměstnanců nyní podle ruské centrální banky ovlivňuje všechny části ekonomiky. Společnost Kasatkin Consulting odhaduje, že v ruském ropném a plynárenském sektoru letos chybí asi 40 000 zaměstnanců. Tento sektor v prvním čtvrtletí zvýšil počet pracovních nabídek o 24 % a hledá nejen kvalifikované zaměstnance, ale i lidi s nízkou kvalifikací, ukazují údaje hlavní ruské náborové platformy hh.ru.

Ropný a plynárenský průmysl přitom dlouhodobě patří k nejlépe placeným zaměstnavatelům v Rusku a podle výpočtů agentury Bloomberg nabízí od roku 2017 platy, které nejméně o dvě třetiny převyšují celostátní průměr. Nemůže však konkurovat nabídce ruské armády ani lukrativním nabídkám vojenských výrobců. Poptávka po tancích, obrněných vozidlech a zbraních prudce vzrostla a zbrojovky na napjatém trhu práce těžce hledají lidi.

Mezitím od devadesátých let minulého století způsobily ekonomické otřesy po rozpadu Sovětského svazu pokles porodnosti. Podle statistik se mezi lety 2007 a 2021 počet obyvatel v produktivním věku v Rusku snížil o 5,8 milionu. A pandemie tento problém ještě zhoršila. Údaje Federální statistické služby ukazují, že v letech 2020 až 2022 zemře v Rusku na COVID-19 téměř 750 000 lidí.

Více informací Rusko varuje Evropu: Pokud se zmocníte našich aktiv, přijde tvrdá odpověď

Podle auditorské a poradenské společnosti FinExpertiza klesne podíl zaměstnanců mladších 30 let na ruském trhu práce v roce 2022 na 14,9 %, což je nejméně od počátku 90. let.

Dalším důsledkem ruské vojenské agrese proti Ukrajině bylo omezení přílivu pracovních sil ze zahraničí. Mezinárodní sankce oslabily rubl, zvýšily inflaci a zkomplikovaly mezinárodní převody peněz. Tím se Rusko stalo méně atraktivní pro migranty z bývalých sovětských republik. V loňském roce činil oficiální čistý příliv zahraničních migrantů do země téměř 110 000 osob, což je jen čtvrtina úrovně roku 2021, posledního statistického roku před začátkem války.

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.