Nové brambory, sklenice podmáslí, nasekaný kopr a čerstvé máslo – takto vypadá štěstí. Samozřejmě, mluvíme o jídle, které navzdory své jednoduchosti zbožňují miliony Slováků. Prozradíme vám, kdy začíná sezóna nových brambor a proč se tak často zaměňují s tzv. brambory. časnými bramborami.

Jaký je rozdíl mezi novými a ranými bramborami?

Brambory, bandurky, krumple – v závislosti na regionu Slovenska mohou mít brambory různé názvy, ale botanický název této rostliny je Solanum tuberosum L. Jedno je jisté – brambory jsou na Slovensku jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny a tvoří důležitou součást jídel.

S příchodem jara se mnozí lidé na trzích poohlíží po nových bramborách, které se v mnoha případech zaměňují s tzv. brambory. časnými bramborami. Přitom mezi nimi existuje poměrně mnoho rozdílů.

Rané brambory se nabízejí k prodeji již koncem března a začátkem dubna a mezi nejoblíbenější odrůdy těchto brambor patří: Fresco, Denar, Arielle. Rané brambory se na Slovensko nejčastěji dovážejí z Itálie, Řecka a Kypru, kde tato zelenina roste rychleji díky tamním klimatickým podmínkám.

Rané brambory jsou ve skutečnosti rané odrůdy brambor dovezených ze zahraničí. Jedná se o staré hlízy raných odrůd brambor, které se vyznačují hladkou a jednotnou slupkou, kterou je vhodné před konzumací brambor oloupat. Dovoz takových brambor znamená, že musí být předem chráněny před možným hnitím během cesty, proto se k tomuto účelu často používají různé postřiky.

Nové brambory můžete koupit již koncem května. V té době jsou malé a mají jemnou, tenkou slupku. Nové brambory jsou nejen méně kalorické jako rané brambory, ale obsahují také méně škrobu a podstatně více vody. 100 g nových brambor obsahuje přibližně 50 kcal. Nevýhodou nových brambor je, že rychle ztrácejí svoji čerstvost, proto by se neměly skladovat příliš dlouho.

Vegetační doba brambor ve slovenských podmínkách trvá obecně 3 až 4,5 měsíce, ale nové brambory se sklízejí již přibližně 90 dní po výsadbě. Charakteristickým znakem toho, že nové brambory by se měly vykopat, je kvetení zelené části brambor.

Proč jíst nové brambory?

Nové brambory by se měly vařit bez loupání, protože jsou pak chutnější a zachovávají si více zdraví prospěšných vlastností, zvláště pokud se vaří poměrně krátce a na mírném ohni. Nové brambory lze úspěšně vařit i v páře.

Nové brambory jsou velmi dobrým zdrojem vitamínu C, vitamínu B6, draslíku, sodíku, vápníku, manganu, hořčíku, železa, zinku, mědi, fluoru, fosforu a jódu.

Nové brambory jsou také bohaté na vlákninu, která má důležitou funkci během trávicích procesů v těle. Kromě toho mají nižší glykemický index v porovnání s bramborami vykopanými mnohem později.

Je však důležité si uvědomit, že navzdory množství vitamínů a minerálních látek a nízké kalorické hodnotě se brambory při přelití tukem mění na nezdravou kalorickou bombu.

Související články:

Kdy sázet brambory? Zahrádkářský kalendář nelže, vyberte tento čas a budou zdravé a prosperující

Co dělat, když jsou brambory zelené? Předtím, než je uvaříte, nezapomeňte udělat jednu věc