Sezóna zvelebování pozemků již začala, takže mnoho lidí začíná sázet a vysévat své plodiny, které se za několik týdnů předvedou v plné kráse. Bohužel, pokud se na vaší zahradě vyskytují slimáci a plži, může vás čekat překvapení, protože tito nenasytní měkkýši mohou sežrat vše, co jste pečlivě umístili na záhony. Jak se tedy zbavit slimáků na svém pozemku? Zde je několik patentů, které vyzkoušejte, aby naše plodiny byly zcela bezpečné.

Co mají slimáci rádi?

Slimáci se vyskytují po celé zemi a jejich populace může zahradu doslova zahltit. V našich zeměpisných šířkách jsou obzvláště oblíbené dvě z nich.: šnek zahradní s charakteristickou ulitou a šnek bez ulity, známý jako nahý šnek. Co mají společného? Především to, že obvykle vylézají za potravou po dešti, když je venku mokro. Kromě toho rádi žerou zelené části našich rostlin, a když je jejich populace velká, přivedou naši zahradu ke zkáze. Slimáka zahradního bychom neměli hned odstraňovat, protože se živí jak rostlinami, tak vajíčky tzv. nahého slimáka, který nám ničí sazenice i dospělé jedince. Pokud je však měkkýšů, a to jak užitečných, tak škůdců, příliš mnoho, musíme se jich zbavit všech.

Pasti na plže

Chcete svou zahradu zbavit slimáků humánním způsobem? Existují přinejmenším dvě řešení: jednoduše nastražte pasti na tyto nenasytné měkkýše. Pokud je přítomnost slimáků a jejich aktivita zřejmá, můžete je nalákat aromatickým grepem. Jednoduše ho nakrájejte na plátky, umístěte na zahradu a čekejte. Když se tito tvorové shromáždí v blízkosti ovoce, jednoduše je seberte a odstraňte je z naší zahrady. Pokud náhodou nemáme toto ovoce po ruce, můžeme si vyrobit tekutou návnadu na slimáky a její vytvoření nám nezabere mnoho času.

Jak vyrobit tekutou nástrahu na slimáky? Stačí půl sklenice piva, lžíce sušených kvasnic a lžíce cukru. Přísady jednoduše důkladně promíchejte a nalijte do lahví se širokým dnem, které zakopejte do země. Pěnivá směs bude slimáky lákat už z dálky, takže až budou plavat v připravené tekutině, můžete je rovnou posbírat a odnést daleko od zahrady.

Co slimáky odradí?

Pokud se chystáte vysadit na zahradě rostliny, měli byste si to dvakrát rozmyslet. Umístění některých z nich v těsné blízkosti může zbytečně přitáhnout jejich pozornost.. Slimáci a hlemýždi mají v oblibě zejména salát, měsíčky, slunečnice a fuchsie, proto je nejlepší umístit je odděleně.

Pokud je na zahradě málo místa, lze rostliny vysadit ve společnosti naší pěstované zeleniny, kterou slimáci nesledují.. Nejjednodušší je vysadit mezi ně několik cibulek česneku nebo cibule. A pokud máte dostatek místa, nic vám nebrání obohatit zahradu o přítomnost levandule, máty a rozmarýnu.

Granule proti slimákům? Rozsypané po záhonech?

Boj proti slimákům není snadný, takže jejich odrazování a kladení pastí jsou jen některé z metod a vyplatí se je použít všechny najednou. Kromě toho můžete své záhony před slimáky ochránit: stačí kolem nich nasypat několik přípravků, které způsobí, že měkkýši rychle ztratí zájem. Co stojí za zapamatování?

  • Drcené vaječné skořápky
  • Dřevěný popel
  • Písek s pilinami

Ošetření zahrady proti slimákům

Co kromě atraktivních rostlin ještě přitahuje slimáky na zahradu? Především možnost schovat se před ostrým sluncem. Slimáci se rádi schovávají ve vysoké trávě a keřích, kde mohou v klidu přečkat do období dešťů nebo do večera, kdy ustoupí spalující sluneční paprsky. Měkkýši se také schovávají pod větvemi, hromadami prken a kamenů nebo cihel. Chcete se slimáků zbavit? Úklid pozemku je naprostou nutností. Na druhou stranu můžete na zahradu pozvat zvířata, která se živí slimáky. Ježci a mnozí ptáci považují tyto měkkýše za chutnou pochoutku.

Související články:

Slizcí slimáci vás nenechají žít? Máme levný a účinný způsob, jak se jich zbavit. Už nebudou navštěvovat vaši zahradu

Na záhonech se již rozmnožili plži bez ulit. Jak se jich zbavit, než zničí sazenice?