Po dlouhém podzimně-zimním období si trávník v zahradě vyžaduje náležitou péči, aby opět nabyl kondici a dodal nám krásnou zelenou barvu. Proto se na jaře vyplatí dát trávě přírodní hnojivo, které jí pomůže nejen růst, ale obohatí také strukturu půdy.

Zelený, měkký a hustý jako kvalitní koberec – tak má vypadat trávník na zahradě. Bohužel, vzhledem k povětrnostním podmínkám u nás, zejména zimu, vypadá tráva na začátku jara nehezky.

Samozřejmě, vyplatí se použít hotová hnojiva, která dodají trávě potřebné minerály, ale výborným řešením je připravit si i přírodní „zlepšovák“, který skvěle působí nejen na trávu, ale také na půdy.

Hnojivo z posečené trávy

Jaro je obdobím, kdy byste měli trávník poprvé za rok stříhat. Namísto vyhazování odříznutých stébel trávy je lepší je použít jako mulč na hnojení trávníku. Posečená tráva, rovnoměrně rozložená na povrchu trávníku, se začne časem rozkládat a dodává půdě a trávníku vhodné živiny.

Pamatujte však, že vrstva mulče z posečené trávy by neměla být příliš hrubá, jinak trávník začne hnít. Stébla posečené trávy musí být navíc velmi krátká, aby se bez překážek dostala na povrch půdy.

Hnojivo z dřevěného popela

Dřevěný popel se často používá jako hnojivo ke krmení různých rostlin v zahradě. Mikroprvky v něm obsažené také velmi podpoří trávu, zvláště po zimě. Dřevěný popel je mimo jiné velmi dobrým zdrojem: vápník, fosfor, draslík a draslík. Jedinou nevýhodou je stopové množství dusíku, které při hoření dřeva uniká do atmosféry).

Dřevěný popel by měl být na trávníku rozsypán v množství přibližně 30-50 g na metr čtvereční. Kromě toho se po rozsypání vyplatí trávník zalévat, aby popel rychleji pronikl do půdy.

Hnojivo z kopřivy

Hnojivo z kopřivy, které vyživí půdu, kde roste tráva, je mimo jiné také skvělým zdrojem dusíku, fosforu, vápníku a hořčíku. Jak si takové hnojivo připravit?

Nasbíranou kopřivu nakrájejte na menší kousky, nasypte do velkého kbelíku a poté zalijte 10 litry vody. Aby kopřiva rychleji shnila, naneste do kbelíku dešťovou vodu. Připravenou směs odstavte na pár dní, dokud nezačne kvasit. Obsah kbelíku se vyplatí čas od času promíchat, aby se kopřivě dodal kyslík. Když kopřiva vykvasí, zbarví se do tmavohněda a při míchání nevznikne pěna.

Nálev z kopřivy je třeba zředit vodou v poměru 1:10 a aplikovat na trávník ve formě tekutého hnojiva. Stojí za to zdůraznit, že kopřivu lze úspěšně nahradit posečenou trávou nebo banánovými slupkami.

Související články:

Nesekejte trávník tímto způsobem. Zničí se a bude vypadat nevzhledně

Trik zahradníka při pěstování zeleniny. Rozdrťte a přidejte do půdy. Nebudete stíhat sbírat rajčata