Užitečné tipy

Trouba: Které potraviny by se měly vařit na vzduchu a které v odporu?

151views

Trouba je jedním z „nejproduktivnějších“ domácích spotřebičů, pokud často vaříte. Pro mnoho hospodyněk však není pečení v troubě snadný úkol

Mnoho žen, zejména mladých hospodyněk, které nemají s vařením příliš zkušeností, se zabývá tím, jak správně vařit jídlo v troubě.

Existuje mnoho nastavení a nikdy není čas na pečlivé prostudování návodu k použití trouby. Existuje mnoho otázek a mnoho odpovědí ohledně správného způsobu pečení a správného provozu trouby. Abyste měli chutné a šťavnaté jídlo, musíte velmi dobře vědět, jak troubu správně používat. Protože nikdo nemá rád kuře pečené v troubě, které není uvnitř propečené!

Pojďme se tedy blíže seznámit s naší domácí troubou a jejími funkcemi. Abychom se nestali hospodyňkou v zoufalství.

Nejprve je velmi důležité pamatovat na předehřátí trouby na požadovanou teplotu, než začnete vařit. Maso, drůbež a ryby se musí od začátku péct v horké troubě, aby se dosáhlo požadovaného výsledku (i pečení zevnitř i zvenčí, křupavá kůže/křupavá kůže, šťavnatá dužina).

Tajemství dobrého pečení spočívá v předehřátí trouby. Vhodná doba pro předehřátí naší trouby je 15-20 minut.

Když recept říká, že máme péct naše jídlo při 180 C, znamená to, že je vaříme od začátku do konce při této teplotě.

Aby bylo pečení dobré, musíme vědět, jak umístit náš plech na správnou polici.

Klasická poloha je na druhé příčce odspodu, když pečeme „nahoru-dolů“ naší trouby. Jídlo se tak dobře propeče, zejména spodek, a povrch jídla se nepřipálí. Je to velmi dobré zejména pro jídla se zeleninou, jako je plněná nebo imam, briam atd. Děláme to také s koláči, protože zajistíme, že spodní pláty budou velmi dobře propečené.

Pokud chceme, aby naše jídlo dostalo více barvy, tak pánev posuneme do vyšší polohy, aby byla blíže k hornímu odporu trouby.

Pokud používáte nižší odpor, použijte spodní dvě police. Pokud používáte zadní kruhový odpor, ventilátor nebo vše dohromady, doporučujeme použít police 2 a 3.
Odpor nahoru a dolů: Je ideální volbou pro pečení tradičních jídel a sladkostí.

Nižší odpor: Nižší odpor se volí pro poslední fázi vaření, kdy spodní strana potravin potřebuje více zhnědnout (např. koláče).

Horní odpor: Horní odpor je vhodný pro gratinování nebo extra opečení potravin na jejich povrchu.

Gril: Používá se především ke grilování masa, jako jsou steaky a kebaby, ale také ke grilování zeleniny, ryb a k opékání.

Horkovzdušný gril: Funkce pro grilování větších a silnějších kusů masa, jako je kuře, roláda, steaky.

Horký vzduch: Jídlo se vaří ve vrstvě horkého vzduchu. Používáme ho hlavně na pastitsio, musaku a obří talíře.

Tip pro šťavnaté vepřové maso v troubě: Pečte v odporovém režimu, protože vzduch obvykle vepřové maso vysuší, pokud není maso přikryté pečicím papírem nebo vloženo do pánve.

A konečně, všichni chceme kontrolovat jídlo, když se vaří. Při častém otevírání trouby však snížíme její teplotu a účinně zastavíme rovnoměrné pečení nebo zeslabíme naše bobtnadla.

Bylo by tedy dobré otevřít co nejméněkrát a zavřít velmi rychle.

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.