Vaření

Uchovejte si skvělou chuť jablek po celou zimu. Připravte z nich výborné zavařeniny

131views

Po prvních letních jablkách přicházejí podzimní odrůdy, které jsou vhodné i pro uskladnění. Ne všechny druhy vám však vydrží po celou zimu. Chcete-li si uchovat jejich fantastickou chuť, připravte si z nich různé skvělé zavařeniny. Během studených dnů si je už jen otevřete a díky jejich vůni zavzpomínáte na poslední letní dny. Ty vás inspirují také na přípravu nových receptů.

Jablečný kompot

Tou nejoblíbenější. Můžete jej pak použít jako přílohu k hlavnímu jídlu nebo i přímo k vaření či pečení. Výborně doplní rýžový nákyp i houskovku a vylepší také různé tradiční koláče.

Při zavařování je důležité dbát dvou hlavních pravidel. Tím prvním je, aby vám během čištění nezhnědli. Proto je namáčejte do vody s citrónovou šťávou, díky čemuž si až do zpracování uchovají krásnou barvu.

Druhým pravidlem je krátká doba sterilizace, aby nebyly rozvařené. Do sklenic nezapomeňte přidat také hřebíček nebo skořici, které vylepší jejich chuť.

Jak vylepšit základní jablečný kompot

– připravte míchaný kompot spolu s hruškami.

– přidejte ke jablkům jiné koření. Můžete do sklenice vložit kousek vanilkového lusku nebo badyán.

Vyzkoušejte voňavý jablečný kompot se skořicí, badyánem a hřebíčkem:

Domácí jablečný kompot

Tradiční, krásně aromatický kompot, který se už tak často nepřipravuje. Pojďme ho spolu znovu oživit.

– vyzkoušejte zdravější kompot bez přidání cukru. V tom případě dejte ke jablkům více koření a citrónovou šťávu. Zbývající postup je stejný a šťávu chutně osladí samotné ovoce.

Z jablek připravíte i vynikající džem

Džem z jablek nepatří mezi typické zavařeniny. Přesto si ho velmi rychle oblíbíte.

Vaří se stejně jako ostatní marmelády, jen ho musíte výrazněji dochutit. Ke jablkům přidejte například vanilku, nějaký alkohol nebo rozdrcené hřebíčky. Ovoce vařte spolu s cukrem, citrónovou šťávou a trochou vody. Musíte mít trochu trpělivost, protože bude trvat trošku delší dobu, dokud úplně odpaříte tekutinu. Když už bude mít hustou konzistenci, můžete jej odstavit, naplnit jím sklenice a dobře je uzavřít. Pokud se obáváte, že by nebyl dostatečně hustý, použijte želírovací cukr.

Základní jablečný džem ochucený jen vanilkou a kapkou citrónové šťávy:

Jablečné máslo na vánočku

Něco podobného džemu je také jablečné máslo. Hlavní rozdíl je v konzistenci. V tomto případě musíte jablka úplně rozvařit a poté rozmixovat na jemnou hladkou hmotu. Díky tomu bude připomínat máslo.

Podrobný recept na přípravu jablečného másla:

Tato opravdu pomalu vařená delikatesa nádherně provoní celý dům a má tolik různých…

Používáte jej na sladké pečivo jako například na makovku, vánočku či bábovku. Dobře vynikne iv některých koláčích. Můžete jej uvařit bez koření, aby zcela vynikla chuť jablek, nebo přidejte skořici či vanilku, aby skvěle ladilo i do dezertů.

Jablečná výživa nejen pro děti

Maminky se nyní často vracejí k přípravě domácí výživy. Díky tomu dokáží ustříhnout množství cukru, který do ní dají a také se vyhnou konzervantům. Můžete je připravit v kombinaci jablka-mrkev, jablka-nektarinky nebo jablka-banány.

V hrnci nejprve poduste tvrdší ovoce či zeleninu. Potom přidejte druhou část a vše povařte spolu s cukrem a citrónovou šťávou. Pro větší děti můžete přidat také skořici a vanilku. Když je vše uvařeno, rozmixujte to na ne zcela hladkou hmotu, abyste v ní rozpoznali chutné suroviny. Potom už jen stačí vše vysterilizovat. Věřte tomu, že na takové výživě si pochutnají nejen děti, ale i vy dospělí.

Chutná a zdravá kombinace pro dětskou výživu zcela bez cukru:

Cuketově-jablečná výživa (nejen) pro děti

Výborná pochoutka bez cukru, kterou si zamilují nejen nejmenší.

Zavařte i strouhaná jablka do koláčů

Jablka si můžete předpřipravit i do koláčů. Očistěte je a nastrouhejte na hrubém struhadle tak, jak je přidáváte do dezertů. Potom si převařte vodu s cukrem a citrónovou šťávou, kterou zalijete ovoce.

Takto je is vodou naplňte do sklenic a zavřete. Sterilizujte je jen velmi krátce, abyste je nerozvařili. Když budete péct koláč, tak máte výrazně usnadněnou práci a připravíte jej rychleji.

Dva zavařené produkty z jedné suroviny:

FOTORECEPT: Strouhaná jablka a jablečná šťáva sterilizované

Jablečné pyré

Zavařit můžete také čisté jablečné pyré. Přidejte k němu jen trochu cukru a citrónovou šťávu pro zachování barvy. Ovoce pak zcela rozvařte a rozmixujte. Dejte ho horké do sklenic a nemusíte jej ani sterilizovat.

Chutné a aromatické jablečné pyré:

Jablečné pyré nebo jablečná výživa = ovocná dobrota pro děti i dospělé.

Pyré můžete také použít k přípravě dezertů. Přidávejte jej také do ranní vločkové kaše a v některých případech jej můžete využít jako sladidlo.

Jablečné čatní k hlavním jídlům

Stejně jako džem uděláte i čatní, které pak přidáváte jako omáčku k hlavním jídlům. Hlavní rozdíl je v použitých kořeních. Dodejte jablkům trochu pikantní a výrazně slané chutě.

Exotické mangové čatní s jablky:

Chutný kousek exotické indické kuchyně na dosah ruky.

Ovoce můžete povařit spolu s chilli papričkou, kurkumou, ochucenou solí, pepřem nebo různými bylinkami. Trošku kyselosti dodejte pomocí ochuceného octa. Díky tomu získá výraznější vůni a výborně doplní například vepřové maso.

Sušená jablka

Kromě sterilizování můžete jablka také vysušit. Pak si na nich mlsáte jako na zdravé pochoutce a oceníte je také během vánočního období.

Když nemáte sušičku, rozložte je na plech s mastným papírem a na nízké teplotě pomalu sušte v troubě. Jelikož nejsou natolik vodnaté jako například švestky, tak vám jejich zpracování nebude trvat tak dlouhou dobu.

Odhalte 7 benefitů jablek, které prospívají našemu zdraví nejen během podzimních dnů:

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.