Vaření

Už jste nasbírali kopřivu? Poradíme, jak ji zbavit prhlení a co všechno z ní můžete připravit

141views

U kopřivy může být využita prakticky celá rostlina, včetně kořene i semínek.

Kopřiva nebo kopřiva nepatří zrovna k . Všichni jsme jistě zažili nepříjemné poprhlení, které nám tato rostlinka uštědřila, když jsme s ní přišli do kontaktu.

Ale mnozí z nás netuší, že tento na pohled obyčejný plevel, který roste na každém kroku, je nesmírně cenný pro naše zdraví.

Kopřiva se v tomto období probouzí k životu a právě teď můžeme naplno začít využívat její síly. Víte, co všechno se ve vašem životě může zlepšit, pokud si tuto léčivou bylinku dopřejete pravidelně?

Co obsahuje kopřiva

V kopřivě najdeme opravdu bohatý koktejl cenných látek, minerálů, vitamínů a dalších živin.

Z vitamínů se může kopřiva pochlubit zejména obsahem vitamínu C, vitamínu K a vitamínů skupiny B az minerálů je bohatá na železo, hořčík, vápník či draslík.

Kromě toho obsahuje chlorofyl, silice a polyfenoly jako kvercetin či rutin.

Co všechno může pro naše zdraví udělat kopřiva?

Pravidelná konzumace kopřivy může mít pro naše zdraví řadu pozitivních účinků.

Díky obsahu železa, vitamínu C a kyseliny listové je výborným pomocníkem pro podporu krvetvorby. Doporučuje se proto lidem, kteří trpí anémií.

Tato rostlinka podporuje metabolismus, má pozitivní vliv na trávení a je známá také svými močopudnými účinky. Kromě toho také snižuje hladinu cukru v krvi a má protizánětlivé účinky.

Běžně se používá při detoxikaci k odstranění škodlivin z těla ak čištění krve. S tím se pojí i její pozitivní účinek na pokožku, například při problémech s akné.

Pravidelným konzumováním kopřivy lze zmírnit zápach potu či moči. Podporuje krevní oběh a je výborným pomocníkem při artritidě či dně, protože zbavuje tělo kyseliny močové.

To je jen pár účinků této rostlinky na naše zdraví. Kopřiva je však výborným pomocníkem iv oblasti krásy a dá se používat nejen zevnitř, ale i zvenčí. Její využití je zejména k oplachování vlasů, kterým by měla dodat krásu a lesk, ale také zamezit jejich vypadávání a podpořit růst. Používá se také k léčbě ekzémů či akné.

Jak zbavit kopřivu broušení

Kopřiva se může konzumovat na řadu způsobů, dokonce i v syrovém stavu.

Abychom předešli broušení, doporučuje se kopřivu ponořit do horké vody. Dalším ze způsobů, jak lístky kopřivy zneškodnit, je ponořit je asi na tři hodiny do studené vody. Někteří lidé zbavují kopřivu broušení tím, že ji důkladně poválí válečkem na těsto, čímž se zneškodní píchláčky.

Pokud ji budete mixovat, nemusíte se bát prhlení, pomixováním se tento efekt vytratí. Stejně tak různou tepelnou úpravou – vařením či dušením.

Kopřiva v kuchyni

Z kopřivy lze připravovat různá jídla a nápoje.

Mnozí z nás znají kopřivový čaj, který se dělá ze syrové i sušené bylinky. Čaj si připravíme jednoduše zalitím asi tří lžiček čerstvých lístků nebo jedné čajové lžičky sušených lístků kopřivy 200 ml vroucí vody. Po vyluhování 10-15 minut přecedíme čaj přes sítko a pijeme. Pro lepší chuť si jej lze osladit vhodným sladidlem.

Kopřivový „špenát“ je další možností, jak si tuto bylinku zařadit do stravy. Příprava je jako u klasického špenátu, akorát místo špenátových listů použijeme kopřivové.

Zdraví dokáže podpořit i kopřivová šťáva. Výhodou je, že takto se v rostlině zachovají cenné látky ve velkém množství. Nejlepší je použít odšťavňovač, případně lze kopřivu umlít a šťávu mechanicky vymačkat. Trvanlivost šťávy je asi dva dny a je třeba ji skladovat v chladničce. Denně se užívá třikrát jedna kávová lžička ředěná vodou.

Výborným způsobem, jak si dopřát syrovou kopřivu a vytěžit z ní maximum, je přidat si ji do smoothie. Vyzkoušejte například smoothie z banána, borůvek, jahod a přidejte kopřivu. Samozřejmě, kombinací je nepočítaně, klidně experimentujte s příchutěmi. Pro lepší chuť lze přidat trochu medu či jiného sladidla.

Pokud jste polévkový typ, iv tom případě můžete vyzkoušet kopřivu. Dá se z ní připravit krémová polévka. Vařením se kopřiva také zbaví broušení, takže tohoto efektu se bát není třeba. Příprava kopřivové polévky je velmi jednoduchá a rychlá, ale její účinky na zdraví stojí za vyzkoušení.

Krémová kopřivová polévka

Delikátní polévka z kopřivových lístků vás zaskočí svou krásnou barvou a jemnou…

Kopřivu si ale klidně lze přidávat i do jiných než krémových polévek spolu s různými druhy zeleniny a natí.

Další možnosti konzumace kopřivy jsou například – přidat si kopřivové lístky do zeleninového salátu, na pizzu nebo do smaženice. Můžete si také uvařit chutné kopřivové rizoto nebo několik lístků zamíchat do těsta na bramborové placky. Dá se z ní připravit i přívarek či bramborovo-kopřivové pyré.

Zajímavým tipem je použít kopřivu jako součást Velikonoční nádivky. Postupujte podle svého tradičního receptu a přidejte navíc asi za misku kopřivových lístků.

Kopřivový sirup je také výborným produktem, který si lze připravit z této bylinky. Má velmi příjemnou osvěžující chuť a dodá tělu také výživné látky. Netřeba to s ním však přehánět, protože má vysoký obsah cukru.

Prášek ze sušené kopřivy

Méně známým a nepříliš typickým způsobem zpracování kopřivy je i prášek. Sušenou kopřivu rozmixujeme a vzniklý prášek uchováme v uzavíratelné nádobě. Takový prášek následně můžeme přidávat do smoothie, posypat jím snídaňovou kaši, přidat ho do těsta během pečení či do smaženice. Možností je nepočítaně a takto si sílu kopřivy dokážeme uchovat dlouhodobě.

Na co pozor?

Kopřiva patří mezi silné léčivé rostlinky a přestože má řadu pozitivních účinků, je třeba být v určitém ohledu i opatrným. Doporučuje se užívat ji s mírou a při jejím užívání si dělat přestávky.

V případě různých chronických onemocnění je vždy lepší poradit se o užívání jakékoli bylinky s lékařem nebo alespoň lékárníkem.

A jak je to vlastně se zlatým deštěm? Je to jen okrasa zahrad a váz nebo se v něm skrývá mnohem víc?

Leave a Response

Michal P
Michal je váš spolehlivý průvodce ve světě životních tipů. S jeho bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti vaření, zahradničení a mnoha dalších, vám Michal přináší inspiraci, rady a triky pro každodenní život. Jeho vášeň pro kreativitu a péči o prostředí se odráží v jeho přístupu, který vás podnítí k lepšímu a naplňujícímu životu. Připojte se k Michalu na webu Žiju TU a objevte nové způsoby, jak využít svůj potenciál a tvořit šťastnější a zdravější prostředí kolem sebe.