Pěstování cuket zabírá velkou část zahrady. Rostlina dorůstá do obvodu více než jednoho metru a potřebuje hodně prostoru k nerušenému růstu. Několik keřů proto zabere plochu několika metrů čtverečních, což ubírá mnoho místa pro jiné plodiny. Jak můžete ušetřit místo v zeleninové zahradě, aniž byste se vzdali své oblíbené zeleniny? Na pomoc přichází alternativa vertikálního pěstování cuket. Není složitá a má mnohem více výhod než jen praktickou organizaci prostoru. Doporučujeme, na co si dát při vertikálním pěstování cuket pozor, abyste si zajistili bohatou úrodu.

Vertikální pěstování cuket – jak na to?

Vertikální pěstování cuket se osvědčuje v zemi i v nádobách. Tím se otevírá možnost pěstování této zeleniny i pro majitele balkonů nebo teras. Tento alternativní nápad potěší i majitele malých pozemků. Cukety pěstované vertikálně by měly mít asi půl metru prostoru horizontálně a něco přes metr nahoru. Hned od začátku zelenina bude vyžadovat podpory, které musí být o něco pevnější než ty, které obvykle používáte pro rajčata nebo fazole. Je to proto, že cukety jsou těžší, a to jak z hlediska hmotnosti zeleně, tak i plodů. Přirozenou tendenci této rostliny vznášet se na zemi je třeba od počátku eliminovat tím, že již tak malý stonek přivážete k oporám a pak v přivazování budete pokračovat, až poroste. Kromě toho se vertikální pěstování cuket příliš neliší od horizontálního a výhod této metody je mnoho.

Výhody vertikálního pěstování cuket

Výhody vertikálního pěstování cuket zdaleka nespočívají jen v úspoře místa. Celá rostlina bude díky tomu mnohem čistší. Při ležení na zemi se často stává, že sbíráte blátivé nebo pískem zanesené rostliny. Listy nebo plody ležící přímo na půdě častěji hnijí, čemuž se u vertikálních plodin vyhnete. Lepší cirkulace vzduchu mezi listy dává rostlině více příležitostí k růstu. Další výhodou vertikálního pěstování cuket je, že plná kontrola nad množstvím plodů. U vyvýšených rostlin nelze vynechat žádný klas, takže nehrozí riziko hniloby nebo přeplnění. A v neposlední řadě Cukety rostoucí vzhůru mají značnou okrasnou hodnotu.. Její velké listy a žluté kalichovité květy budou ozdobou každé zahrady nebo terasy.

Jak pěstovat cukety vertikálně – krok za krokem

Pokud chcete ušetřit místo na zahradě nebo pěstovat cukety na balkoně, nic vám nebrání vyzkoušet tuto alternativní metodu. Nejdůležitější je příprava půdy a kůlů a vyvazování rostlin. Vysvětlíme vám, jak pěstovat cukety ve vertikální poloze krok za krokem:

  • Připravte si nádobu o objemu alespoň 20 l;
  • příprava půdy: Dno nádoby vyplňte štěrkem, navrch dejte centimetrovou vrstvu zeminy, zasypte dvoucentimetrovou vrstvou hnoje nebo kompostu a nádobu zasypte zeminou;
  • pokud sázíte cukety do země, vykopejte jámu, její dno vyplňte kompostem nebo hnojem a zasypte zeminou;
  • před výsadbou zapíchněte do půdy kůly, abyste nepoškodili kořeny rostliny. Kůly by měly být 3-4 cm silné a metr a půl vysoké. Měly by být zaraženy hluboko, aby poskytovaly oporu statným cuketám;
  • mezi kůly vložte cuketové řízky;
  • zasazené rostliny důkladně zalévejte.

Po výsadbě sledujte každý den, jak se objeví, a jakmile se objeví stonek, okamžitě ho přivažte ke kůlu.. Nepoužívejte provázek, který může stonky poškodit, sáhněte po širších proužcích bavlny nebo starých punčochách. S každým přírůstkem přivazujte stonek výš, v určitém okamžiku přestane růst. Cukety vysazené vertikálně potřebují podobnou péči jako cukety vysazené na zemi. Ke svému růstu potřebuje dostatek vody a slunce stejně jako všechny rostliny z čeledi tykvovitých.

Související články:

Vedle těchto rostlin sázím papriky a každý rok sklízím obrovskou zeleninu. Nemusím používat hnojiva

Co můžete připravit z cukety? Sáhněte po tvarohu a vykouzlete večeři pro celou rodinu za 15 minut.