Jak se zbavit slimáků na zahradě? Tuto otázku si na jaře začínají klást majitelé pozemků a zahrádkáři, kteří chtějí zachránit své sazenice květin, zeleniny a ovoce. Naštěstí existuje několik osvědčených, ekologických a humánních způsobů, jak se těchto měkkýšů zbavit, aniž by to vysálo vaši peněženku.

Slimáci a hlemýždi mohou být pro majitele pozemků a zahrádkáře skutečnou noční můrou. Zejména v létě, kdy se chceme těšit z krásné zahrady a doma vypěstovaných bylinek., mohou nám tito nenápadní tvorové v noci připravit pořádnou „žranici“. Na Slovensku jsou oblíbené zejména dva druhy: hlemýžď zahradní a hlemýžď bezobratlý.. Druhý jmenovaný může majitelům záhonů způsobit bezesné noci. Plži jsou extrémně nenasytní a živí se hlavně v noci, kdy tvrdě spíme. Živí se také po dešti, když je mokro.

Jak se zbavit slimáků na zahradě? Vše, co potřebujete, máte doma

Slimáci se živí trávou, květinami, ovocem a zeleninou. Na zahradě způsobují velké škody a nejeden zahrádkář byl ráno nepříjemně překvapen, když narazil na holou zahradu. Z tohoto důvodu je lepší jednat, jakmile si všimnete prvních známek výskytu slimáků na zahradě. Přestože je na trhu řada chemických přípravků na odstranění slimáků a plžů z úrody, můžeme nejprve vyzkoušet několik osvědčených způsobů, jak se těchto všežravých vetřelců zbavit. Naše čerstvé sazenice okurek nebo rajčat vám jistě „poděkují“.

Vyplatí se vsadit na ekologické, bezpečné a humánní metody, jako jsou přírodní pasti na zahradní slimáky. Jednu takovou metodu jsme již popsali v dubnu, která spočívá v nastražení pivní pasti na zahradě. Do pasti se sladkou vůní kvasnic a alkoholu vlezou a druhý den ji můžeme vyprázdnit na místě daleko od naší zahrady.

Existuje ještě jeden způsob, jak se zbavit otravných zahradních slimáků. Potřebujeme k němu pouze produkty, které najdeme v lednici nebo v koši s ovocem. Místo abychom tedy přezrálé ovoce vyhazovali do odpadu, můžeme ho použít jako „návnadu“ k odstranění těchto nenasytných bezobratlých ze zahrady. Nejlépe fungují citrusové plody: aromatický pomeranč nebo grapefruit, ale slimákům nevadí ani sladký meloun.

Výše uvedené ovoce jednoduše nakrájejte na plátky. Plátky ovoce pak rozložte na určená místa v zahradě. Teď už zbývá jen čekat. Mloci, povzbuzeni aromatickou vůní, k nim přilezou a my je pak můžeme sebrat a odstranit ze zahrady a odnést na místo mimo zahradu.

Související články: „Mušle se mohou stát i předmětem zkoumání:

Slizcí slimáci vás nenechají žít? Máme levný a účinný způsob, jak se jich zbavit. Už nebudou navštěvovat vaši zahradu

Na záhonech se již rozmnožili plži bez ulit. Jak se jich zbavit, než zničí sazenice?