Zahrádkářský kalendář – co kdy zasadit a zasít? Jaké práce v zahradě provést na začátku roku? První měsíce jsou rozhodujícím obdobím, na kterém závisí růst našich rostlin v následujících měsících. Pokud se o určité věci postaráme už teď, květiny budou svěží a krásné, tráva hustá a úroda bude taková, že nebudeme stíhat. Jak by měl být naplánován kalendář zahrádkáře v březnu?

Zahrádkářský kalendář? Rok 2024 bude bohatý na baculatá, chutná rajčata, šťavnaté jahody a kilogramy brambor. Kromě toho budou krásné a hustě růst keře a tráva bude růst hustě a bez děr. To vše za předpokladu, že se již nyní postaráme o přípravu rostlin a také o substrát a další zahradnické práce. Dnes si vysvětlíme, jak by měl vypadat kalendář zahrádkáře v březnu. Umožní nám to předem si připravit správné nářadí a prostředkyabychom se v následujícím měsíci mohli o zahradu starat bez stresu.

Zahrádkářský kalendář – co kdy zasadit a zasít?

To je první otázka, kterou si položíme, jakmile zima začne trochu polevovat. S výsevem nebo výsadbou některých rostlin můžeme začít už začátkem března. Hovoříme-li o výsadbě do země, děláme to nejprve s druhy, které jsou odolnější vůči nízkým teplotám. Březen je čas, kdy můžeme začít vysévat/sázet do země mimo jiné jarní cibuli, ředkvičky, mrkev petržel, špenát, kopr, salát nebo zelí. Co se týče květin, koncem měsíce můžeme do půdy vysazovat/zasévat mimo jiné voňavý hrách, alpské astry, vlčí bob a slunečnici. Jakmile půda rozmrzne, můžeme vysadit i ovocné keře.

Doufáte-li letos v bohatou a pestrou úrodu, měli byste do ní zahrnout i sazenice, tj. rostliny, které zpočátku pěstujete v interiéru, abyste je mohli přesadit do země, když budou větší a venku bude teplejší. Mezi ně patří mimo jiné rajčata, okurky, paprika, lilek, květák a brokolice. Takto se mohou vysévat i květiny. Mluvíme například o čínské astro, aksamitníku, šalvěji nebo netýkavce.

Přesazování rostlin

V březnovém kalendáři zahrádkáře by mělo mít zvláštní místo přesazování hrnkových rostlin. Nikdo se nerad stěhuje na menší místo, proto si i naše rostliny zaslouží o něco větší květináč. Pozornost bychom měli věnovat také výměně zeminy nebo alespoň přidání nové dávky. Můžete také zastřihnout výhonky. Po 14 dnech od přesazení je dobré použít hnojivo. V březnu je také dobré postarat se o rozmnožování rostlin, jakož io prošívání sazenic rostlin, které jste vysévali o měsíc dříve. Pikírování zahrnuje oddělení jednotlivých rostlin a jejich přesazení do samostatných květináčů/kontejnerů. Při této činnosti je důležité rostliny dobře sledovat, protože už v březnu je mohou napadnout škůdci nebo nemoci.

Kalendář zahrádkáře 2024 – březen je vhodný čas pro osvěžující řez

V kalendáři zahrádkáře na rok 2024 by nemělo chybět ani prořezávání rostlin. V březnu je vhodné prosvětlit koruny stromů, tj. přeředit větve. Zaměříme se zejména na odumřelé větve a výhonky (i tzv. vlky, tj. dlouhé silné výhonky, které nepřinesou ovoce). Z keřů odstraňte nejstarší výhonky. Zkraťte loňský porost hortenzií a růží.

V březnu můžete být také v pokušení odstranit kryty, abyste rostliny ochránili před chladem a ztrátou vody. Samozřejmě, jen když je teplota poměrně stabilní a nad bodem mrazu. Pokud kryty necháte nasazené příliš dlouho, může být uvnitř příliš vlhko, což je ideální pro růst hub a plísní.

Hnojení na probuzení

Hnojení je další záležitostí, o kterou bychom se měli postarat na začátku roku. V kalendáři zahrádkáře se tato činnost nesmí vynechat. Umožní to rostlinám dobře se rozjet. Vyplatí se i postřik proti škůdcům a chorobám. V případě záhonů a hrnkových rostlin je dobré hnojit je víceživinovými přípravky, aby jim nechyběly žádné minerální látky potřebné pro růst. Ovocné stromy ošetřete přípravkem proti plísním, ovocné stromy, keře a jehličnany ošetřete insekticidem

Kalendář zahrádkáře – starejte se o svůj trávník

Kalendář zahrádkáře na rok 2024 by měl zohledňovat i trávník. To, jak o něj pečujeme nyní, se projeví v teplejších měsících. Proto se vyplatí vzít do rukou hrábě a zbavit se všech odpadků, suchých větviček a listí. Měli bychom se postarat io krtince, tj. zasypat je a vyrovnat. Pokud bojujete s krtky, vyplatí se vsadit spíše na jejich odstrašení nebo odchyt do klecí a přestěhování, než na jejich zabíjení. Kromě krtků se v půdě vyskytují i ​​hraboši, které jsou užitečné a dělají velkou službu našim plodinám tím, že požírají škůdce. Proto je lepší krtky a hraboše hromadně nevyhubit, protože si můžeme ublížit. Aby tráva rychle a bujně rostla, je zapotřebí, aby se ke kořenům dostal kyslík. K tomu použijte provzdušňovač, například. válec s dlouhými hroty. Potom trávník pohnojte a uválejte, abyste ho zbavili nerovností. Pokud si všimnete proředění, můžete tato místa dosít.

Kdy sypat vápno na trávník? A proč byste to měli udělat?

Vždy je dobré svůj trávník pečlivě sledovat. Mohou se objevit nevítané překvapení. Jedním z nich je mech. Mnozí lidé považují mech za dobrou věc, ale je postrachem zahrádkářů. Rychle roste, oslabuje kořeny trávy a snižuje přísun vzduchu do půdy. Tráva navíc vypadá hůře, protože se objevují nepravidelné „díry“ a vypukliny. Přítomnost mechu naznačuje, že půda je kyselá. K vyrovnání jejího pH se používá vápno.

Kdy byste měli trávník posypat vápnem? Březen je k tomu vhodný čas. Pokud jste si tedy loni všimli na trávníku mech, můžete s vápněním začít brzy. Pokud jste se však pro něj rozhodli, měli byste s aplikací hnojiva počkat několik týdnů.

Související články:

Připravte aksamitníky na sazenice. Vaše zahrada potěší všechny vaše sousedy

Takto lehce zasejte okurky. Jednoduchý trik a sazenice vyrostou jako bláznivé