Příjemná vůně a spousta barev nápadných květin. To charakterizuje zahradní azalky, které si vybírají zahradníci, kteří chtějí mít pohádkový výhled. I jediný keř může změnit vzhled vašeho pozemku. Aby se tak však stalo, je třeba o něj správně pečovat. Jak pečovat o azalky, aby dlouho a bohatě kvetly? Náš stručný průvodce vám poskytne nejdůležitější informace.

Kdy můžete očekávat barevné představení?

Přesná odpověď na tuto otázku závisí na odrůdě, kterou si vyberete. Kdy azalky kvetou? Některé azalky začínají kvést už koncem dubna, ale naprostou většinu barevných koberců můžete vidět v květnu a červnu. Tehdy se objevují okvětní lístky v odstínech růžové, fialové, červené a bílé barvy a květy šíří intenzivní vůni kolem.

Měli jste v předchozích sezónách problémy s dosažením vrcholné formy azalek? Možná došlo k zanedbání, což lze snadno napravit.

Jaká půda pro azalky? Klíčem k úspěchu je substrát

Proč azalka nekvete? Důvodem může být půda. Nezapomeňte, že nejlepší substrát pro ni je kyselý, s pH od 4,0 do 5,5. Půda pro azalky by měla být úrodná, propustná a lehká. Sníží se tak riziko stagnace vody, což následně podporuje hnilobu kořenů a rozvoj houbových onemocnění.

Pokud jste právě ve fázi plánování výsadby azalek, musíte se dobře připravit. Pro každý keř vykopejte jámu, ve které vytvoříte drenážní vrstvu. Tu může tvořit hrubý štěrk nebo keramzit. Potom nasypte zeminu určenou pro rododendrony. Můžete se rozhodnout také pro směs zahradní půdy a kyselé rašeliny. Na takovém místě budou mít azalky šanci na bujný rozvoj.

Zahrádkářům připomínáme: Azalka je trvalka. Každou sezónu bude potřebovat okyselující půdní hnojivo, které ji povzbudí k bohatému kvetení.

Azalka kvete slabě, protože jí chybí sluneční svit

Dalším důležitým faktorem je poloha azalek. Různé odrůdy mají různé požadavky, ale můžete se řídit pravidlem, že keře nebudou prospívat ve stínu. Měli byste jim najít slunečné nebo polostinné místo, protože azalky potřebují ke správnému vývoji alespoň šest hodin slunce denně. Důležité je také zasadit je na stinné místo, chráněné před nárazovými větry.

Sucho neprospívá kvetení azalék

V procesu tvorby květních poupat je rozhodující přístup rostliny k vodě. Azalka je citlivá na sucho a může reagovat slabým kvetením nebo nekvést vůbec. Během období bez deště by se proto měla zalévat často, ale ne příliš. Nejlépe se k tomu hodí dešťová voda. Dávejte však pozor, abyste to s množstvím tekutiny nepřeháněli, protože pokud azalku přelijete, její květiny předčasně opadají a zhnědnou. Zahradníci také doporučují mulčovat keře borovou kůrou, aby se zpomalilo odpařování vody z půdy.

Mšice jsou nepřáteli kvetoucích

Mnohokrát je důvodem, proč se rozhodnete pěstovat azalky v zahradě, jejich pověst rostliny, která je odolná vůči chorobám a škůdcům. Má však také své slabé stránky. Nejčastějším problémem je napadení mšicemi, které se živí mladými výrůstky. Pokud nezareagujete, keř nebude schopen vytvořit požadované květiny.

Není třeba používat chemické prostředky. Přírodní postřik česnekem na mšice účinně odpudí nenasytné škůdce. Přípravu zvládnou i méně zkušení zahradníci.

  • Tři velké stroužky česneku nakrájejte nadrobno nebo prolisujte přes lis.
  • Zalijte litrem vody, promíchejte a nechte na teplém místě 24 hodin. Směs by však neměla být vystavena přímému slunečnímu záření.
  • Po 24 hodinách směs zřeďte vodou v poměru 1:1.
  • Přelijte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na napadené rostliny.

Ošetření opakujte každých několik dní. Mšice si podkopnou nohy a azalka se bude moci vrátit do správných kolejí a vytvořit atraktivní květiny.

Související články:

Vyhazujete je do koše? To je chyba! Místo toho jimi hnojte své azalky

Vezměte si za hrst a posypte jí půdu kolem azalek. Uvidíte, že květiny budou vonět jako parfém Chanel