Lidé, kteří tvrdí, že nemají ruce k rostlinám, ale chtějí prolomit jejich špatnou sérii, se rozhodnou pěstovat zamiokulkas. Druh, který má pověst železné rostliny, schopné odpustit mnoho nedostatků v péči. Avšak i láska k zamiokulkám má své meze. Všimli jste si, že ztrácí vitalitu a nevytváří nové listy? Zjevně potřebuje dodat energii.

Zamiokulkas pro laiky?

Někteří tvrdí, že ponechat zamiokulky v klidu a neprovádět žádnou speciální údržbu je nejlepší metodou pro bujný růst. Ke své spokojenosti toho opravdu moc nepotřebuje – ani častou zálivku, ani stálý přístup ke slunečnímu světlu. To však neznamená, že můžete požadavky zamiokulek zcela ignorovat. Pokud se budete držet několika jednoduchých zásad, pěstování skutečně půjde hladce a rostlina zaujme hustými listy v sytě zeleném odstínu.

Zamiokulkas – jaká půda?

Půda v květináči zamioculkas by měla být humusovitá, úrodná a propustná. Půda by měla být mírně kyselá s optimálním pH 5,5 – 6,5. Vzhledem k tomu, že zamioculcas špatně reaguje na nadměrnou vlhkost, doporučuje se, aby se na dno nádoby umístit drenážní vrstvu., např. z keramzitu. Nezapomeňte, že kořeny, které jsou v neustálém kontaktu s vodou, začínají zahnívat. Bez zdravého základu celá rostlina odumře.

Zamiokulkas hnědne, protože stojí na špatném místě

Dalším důležitým faktorem je umístění zamiokulkas. Přestože se jedná o teplomilnou rostlinu (nejlépe se jí daří při teplotách mezi 20 a 25 °C), na nadměrném slunečním světle se jí nedaří. Zamiokulkas dává přednost polostinným polohám a rozptýlenému světlu. Můžete ji úspěšně umístit do mírně zastíněného rohu místnosti a bude se jí tam dařit. Neměla by být vystavena průvanu – reaguje na něj opadáváním listů.

Vyrobte si domácí hnojivo, když zamiokulkas umírá

Zdá se, že všechny základní podmínky pro pěstování zamiokulkas jsou splněny, ale jejich růst je zpomalen a netvoří nové listy? Rostlinu můžete regenerovat pomocí přírodní hnojivo pro zamiokuky. To zajistí potřebné živiny bez rizika přehnojení.

Potřebujete k tomu jednu okurku. Dužina je vynikajícím zdrojem hořčíku, draslíku, fosforu a zinku, tedy složek nezbytných pro vývoj zdravých zelených listů. Připravit výživný odvar je hračka.

  • Okurku důkladně omyjte, abyste ji zbavili nečistot a zbytků přípravků na ochranu rostlin.
  • Není třeba ji loupat.
  • Nakrájejte ji na kousky a vložte do mixéru.
  • Zeleninu zalijte litrem studené vody a dvě minuty mixujte.
  • Vzniklou tekutinu sceďte na sítu.

Tento domácí kondicionér zamiokulkas můžete ihned použít. Zalévejte rostliny jednou za měsíc. Můžete ji používat preventivně – a to nejen tehdy, když si všimnete problémů se zamioculco.

Související články:

Zamiokulkas začíná šíleně pučet nové listy. Důmyslný trik

Zamiokulkas potřebuje čištění kořenů. Listy konečně přestanou žloutnout, nové listy budou obrovské.