Řezané květiny nemají dlouhou životnost, ale rádi se o ně dělíme, protože při aranžování do originálních kytic vypadají opravdu výjimečně. Existuje nějaký způsob, jak dosáhnout, aby vydrželi déle? Důležitá je pravidelná údržba. Jak často měníte vodu v květinách ve váze a co do ní přidáváte, aby byla kytice svěží a voňavá i po týdnu? Na některá řešení byste ani nepomysleli.

Jak často měníte vodu v květinách ve váze?

Je možné, aby aranžmá z řezaných květin vydržela déle a mohla se těšit ze svěžího vzhledu a jarní vůně i uprostřed zimy? Ukazuje se, že na to, jak dlouho řezané květiny vydrží ve váze, ovlivňuje mnoho faktorů. Základem je samozřejmě voda, ale nesmíme zapomínat, že stav květin ovlivňuje i váza, do které jsou umístěny. Nádobu je třeba předem důkladně umýt. Pokud nevyčistíme zbytky předchozích rostlin a jsou-li na stěnách nánosy staré vody, i ta nejkrásnější a nejzdravější kytice rychle odumře, protože stonky květů začnou hnít.

Podle toho, jaké květiny dáváte do vázy, byste měli sáhnout po převařené nebo odvařené vodě. Řezané květiny mají různé preference, proto je vhodné předem zjistit, v jakých podmínkách by se měly uchovávat. Proč je pro mnohé druhy nejlepší převařená voda? Květináři zdůrazňují, že převařením se odstraní vzduch, díky čemuž rostliny snáze absorbují přečištěnou tekutinu. Jediný způsob, jak používat přečištěnou vodu, je, pokud plánujete do květin, které dobře snášejí chlór.

Jak často byste měli měnit vodu v květinách ve váze? Základem je pravidelnost – měli bychom to dělat každý den, protože tak omezíme růst mikroorganismů, které brání aktivnímu příjmu vody rostlinou. Pokud si všimnete, že voda se zakalila, měli byste okamžitě reagovat tak, že ji celou vylijete a stonky výrazně zkrátíte, protože v prostředí se již začaly množit bakterie a spodní části stonků se rozpadly.

Při každé výměně vody otřete vázu a stonky květů vlhkým hadříkem. Odstraníte tak nahromaděné nečistoty a bakterie a minimalizujete riziko jejich přenosu do čerstvé vody. Mnohé rostliny také vyžadují, aby stonky byly ponořeny. V případě umístění do vázy:

  • gerbery a karafiáty – naplňte pouze do ¼ výšky vázy,
  • růže – naplňte do ¾ výšky vázy,
  • lilie, chryzantémy a jiné druhy – nalijte tolik vody, abyste naplnili méně než polovinu, ale více než ¼ objemu vázy.

Pokud jich namočíte více, mohou kvést kratší dobu. Bylo by dobré přizpůsobit výšku a tvar vázy požadavkům rostlin. Růže, gerbery a kopretiny se nejlépe cítí ve vysokých vázách, zatímco tulipánům bude vyhovovat nízká, poměrně široká váza.

Co lze udělat, aby květiny ve váze vydržely co nejdéle?

Nejjednodušším řešením se zdá být výběr těch květin, které jsou přirozeně nejtrvalejší a vypadají skvěle i po řezání. Mezi ně patří například pivoňky, lilie, kopretiny, astry, gladioly nebo karafiáty. Těžko se však obejde bez hustých, voňavých kytic růží nebo jarních tulipánů, které na slunci ještě více žloutnou. Proto potřebujeme několik tipů, jak udržet barevné kytice svěží a dlouhotrvající. Co lze udělat, aby květiny ve váze vydržely co nejdéle? Začněme jejich přípravou a pak přejděme k péči, která je zregeneruje, posílí a oddálí proces vadnutí.

Řezání a „kalení“

Přes zablokované vodivé buňky v květech neprochází voda, proto je nejdůležitější je odblokovat řezem. Konce stonků odstřihněte ostrými nůžkami pod výrazným úhlem, aniž byste je táhli nebo drtili.

Receptem na dlouhé kvetení řezaných slunečnic, makovic nebo poinsettií bude jejich ponoření do vroucí vody a rychlé přenesení do studené vody (právě podříznutí způsobí, že šťáva vytékající z výhonku se zkoncentruje a uzavře cestu odebírané vodě).

Růži vložte do studené vody s kyselinou citrónovou a chraňte ji před nadměrným teplem. Řezané gerbery by měly mít i zašpičatělé stonky, což jim pomůže udržet svěží vzhled. Květy lilií by se měly zbavit listů a stonky by se měly napařit, podobně jako u slunečnic.

Regenerační koupel

Některé rostliny musí projít dlouhou cestu, než se dostanou do vázy. Ani ochrana stonků speciální lahvičkou s trochou vody nemusí pomoci, pokud je přepravujete například v horký den. V takovém případě přijde na pomoc regenerační koupel. Po příchodu do domu připravte pro rostliny vodu do velké mísy a ponořte je vodorovně po celé délce. Po chvíli by měli opět získat svoji pevnost a svěží vzhled.

Domácí výživa

Výborným patentem na prodloužení životnosti řezaných květin je přidání trochy cukru do vody ve váze. Stačí špetka, abyste je dobře vyživili. Někteří lidé namísto cukru přidávají med, jiní doporučují dát květem kyselinu citrónovou nebo sůl. Oblíbenou metodou záchrany řezaných květin je vhodit do vody pilulku aspirinukterá účinně potlačuje růst škodlivých mikroorganismů.

Při podávání aspirinu květem musíte dodržovat správnou posloupnost činností.

  1. Nejprve květiny vyjmeme z vázy a vylijeme z ní starou vodu.
  2. Potom nalijeme čerstvou vodu a vhodíme do ní tabletu rozpustného aspirinu (1 tableta na 2 litry vody).
  3. Počkáme, až se tableta úplně nerozpustí.

Teprve poté můžeme květiny bezpečně umístit do vázy.

Mince nejen pro štěstí

Jedním ze způsobů, jak prodloužit životnost květin ve váze, je vhodit do vody měděnou minci. Tento patent pochází ze staré lidové víry, že měď obsažená v mincích ochrání rostliny před růstem škodlivých mikroorganismů ve vodním prostředí.

Sušení pomocí… zápalek

Pokud chceme, aby květiny neshnily, ale pěkně vyschly, i když stojí ve vodě, stačí, když do stonku uděláme svislou prohlubeň, do které pak hluboce vložíme hlavičku zápalky. Tímto způsobem můžeme brzdit hnilobné procesy.

Skladování mimo ovoce

Málokdo ví, že umístění kytice vedle ovocného talíře může brzy ztratit své kouzlo. Zejména jablka, banány a rajčata mají na řezané květiny stárnoucí účinek. Vylučují sloučeniny, které přispívají k rychlejšímu vadnutí a rozkladu květin, proto se vyhněte tomu, abyste je měli na jídelním stole, i když vypadají jako z katalogu.

Související články:

Proč růže zvadly? Nasypte lžičku do vody a kytice růží v okamžiku ožije

Nejen prořezávání. Toto je způsob, jak dosáhnout, aby řezané květiny vydržely déle