Nádherné barvy květů surfinie a její kaskádovitý habitus potěší kolemjdoucí, kteří nespěchají na procházku mezi domy. Pohádkový efekt je výsledkem vytrvalé práce a správné péče. Polovinu úspěchu má na svědomí správný termín výsadby, který si brzy přijde na své. Kterému termínu se vyplatí věnovat pozornost? Doporučujeme.

Kdy mohu dát surfinie na balkon?

Miluje opalování na plném slunci a nevadí jí ani letní vedra. Surfinie, odrůda zahradních petúnií, se vyznačuje dlouhými stonky, které jsou v sezóně pokryty krásnými květy. Její převislý habitus je charakteristickým znakem, podle kterého rostlinu snadno poznáte mezi ostatními. Je to ideální druh pro ty, kteří chtějí nudný a prázdný balkon snadno proměnit ve skutečnou oázu odpočinku.

Drsné slovenské klima, časté výkyvy teplot a náhlé změny počasí mohou být pro surfinie výzvou. Takové nepředvídatelné podmínky přimějí mnoho lidí k zamyšlení, kdy vynést rostlinu na balkon nebo terasu.. Zkušení floristé upozorňují, že optimální termín je polovina května. Díky možnosti koupat se ve slunečních paprscích bude brzy obsypána úchvatnými květy.

Jak vysadit surfinie do balkonových truhlíků?

Velkou výhodou surfinií je jejich velmi dlouhá doba kvetení. První květy lze spatřit již v květnu a při správné péči vydrží až do listopadu. Chcete-li se těšit ze svěžího vzhledu rostliny po dobu sedmi měsíců, umístěte ji na slunný, jižně orientovaný balkon. Poměrně specifické nároky tohoto druhu činí množení velmi obtížným. Z tohoto důvodu je na Slovensku považován za jednoletý druh, který se vysazuje na začátku nové sezóny.

Při návštěvě zahradnictví máte na výběr z odrůd s kompaktním habitem, malými, středními nebo velkými květy. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ, zasaďte surfinie do hlubokého květináče naplněného úrodným humusovitým substrátem. Dobře se osvědčuje písčitohlinitá půda. Zahradníci doporučují vysadit tři až šest rostlin do jednoho květináče. Nedoporučuje se však sázet je příliš hustě, protože rychle rostou a vytvářejí silný kořenový systém.

Správná péče o surfinie

Plný květen je spojen spíše s vysokými teplotami než s tuhými mrazy, ale nic není vyloučeno. Pokud se chcete těšit z kaskády květů, udělejte si přítele a v době jejich kvetení pravidelně kontrolujte předpověď počasí. Pokud je předpovídáno náhlé ochlazení, budete moci své rostliny před nepříznivými podmínkami ochránit. Tím však péče o surfinie nekončí.

Klíčovým krokem, který stimuluje rostlinu k tvorbě dalších a dalších květů, je pravidelné zalévání. To znamená, že zalévání dvakrát denně, nejlépe ráno a večer.. Někdy se stává, že rostlina bohatě kvete, ale neukáže své zářivé barvy. Řešením této situace je tekuté hnojivo určené pro balkonové rostliny. Odborníci upozorňují na další důležitou činnost. To znamená zbavení se odumřelých a poškozených surfinů, které rostlinu zbytečně zatěžují. Pokud to provedete rychle, budou surfinie opět vypadat úžasně.

Čím surfínie trpí?

I ty nejpečlivěji ošetřované surfinie mohou ze dne na den onemocnět. Největší noční můrou zahrádkářů je plíseň šedá, která způsobuje rychlé skvrnitosti listů. Jak rozpoznáte první příznaky této choroby? Všímejte si znepokojivých skvrn a zbarvení. V krátké době se plíseň začne šířit, takže je těžké ji přehlédnout. Existuje nějaký osvědčený způsob boje proti plísni šedé na surfiniích? Nejlepším způsobem je úplné odstranění listů a květů, které vykazují i minimální známky infekce.

Aby se rostlina rychleji vyrovnala s obtížnými podmínkami, je vhodné použít např. domácí postřik. Připravte si jej ze 150 g sušené přesličky a 10 litrů vody.. Po smíchání nechte odvar působit asi 12 hodin a poté přejděte k zalévání.. Během léčby můžete snížit frekvenci zalévání rostliny. Oslabené surfinie mohou napadat také rez a moučná plíseň.

Související články:

Kdy vysadit surfinie na balkoně? Nejlepší termín se blíží. Kvetou až do října

Letos vyrazí surfinie na balkonech. Vysaďte je už teď. Bude kvést až do pozdního podzimu