Zdraví prospěšné vlastnosti vlašských ořechů jsou dobře známé, ale málokdo ví, že stejně cenné jsou i skořápky, které je chrání. Přestože tvrdé skořápky nejsou určeny ke konzumaci, jsou ideální pro výrobu cenných víceúčelových živin. Podívejte se, jak ze skořápek vlašských ořechů vyrobit hnojivo nejen pro zeleninu.

Hnojivo ze skořápek vlašských ořechů nejen pro zeleninu

Mnozí z nás rádi jedí vlašské ořechy. Zdaleka nejchutnější jsou ty, které si sami vyloupeme z tvrdé skořápky. Po jejich vyloupání louskáčkem na ořechy zůstane spousta odpadu, který bez rozmýšlení vyhodíme do koše. Skořápky vlašských ořechů jsou velmi cenné – zejména pro rostliny pěstované na domácích zahrádkách. Místo abychom je vyhazovali, využijme je k dobrému účelu.

Skořápky vlašských ořechů jsou jedním z nejcennějších materiálů, které můžeme použít jako domácí hnojivo. Jsou skutečnou bombou vitamínů, mikro- a makroživin, které podporují zdraví našich rostlin (včetně jódu, draslíku a hořčíku). Měli bychom však používat pouze zdravé mušletj. skořápky bez plísní a chorob.

Jak se vyrábí hnojivo ze skořápek vlašských ořechů? Zde je jednoduchý recept:

  • Do hrnce vložte 500 g suchých skořápek vlašských ořechů a zalijte je 1,5 l vody.
  • Směs přiveďte k varu a vařte asi 30 minut.
  • Vývar vyjměte a nechte vychladnout.
  • Tekutinu sceďte přes síto, oddělte slupky a zřeďte vodou v poměru 1:3.

Kterou zeleninu lze zalévat hnojivem ze skořápek vlašských ořechů?

Domácí hnojivo ze skořápek vlašských ořechů můžete použít ihned nebo je můžete skladovat v chladničce až po dobu jednoho měsíce (v uzavřené nádobě). Pokud máte hodně skořápek vlašských ořechů a chcete si jich vyrobit více na uskladnění, nasypte přebytek do sterilizovaných sklenic a poté zavařte. Hnojivo můžete použít jak pro rostliny pěstované doma v květináčích (např. orchideje, kapradiny a filodendrony), tak pro plodiny na zahradě, zejména zeleninu.

Kterou zeleninu lze zalévat hnojivem ze skořápek vlašských ořechů? Podle mých zkušeností nejlépe to funguje s paprikami a okurkami. Během sezóny jej stačí aplikovat každé 2-3 týdny, aby se rostliny udržely ve skvělé kondici a později hojně plodily. To však neznamená, že se jej vyplatí používat pouze pro tyto rostliny. Hnojivo ze skořápek vlašských ořechů můžete použít také na rajčata, cukety, lilky a dýně. Vyplatí se s ním začít hned po zasazení zeleniny.

Související články:

Vyhazujete skořápky vlašských ořechů? To je velká chyba. Vyrobte si z nich raději domácí kosmetiku

Rozdrťte je na prášek a zalijte vodou. Tyto zbytky už nikdy nevyhodíte do koše. Používejte 2× denně