Skořice – aromatické koření známé především z kuchyně – může být na zahradě velmi užitečná. Málokdo si uvědomuje, že má také pozoruhodné vlastnosti odpuzující škůdce. Rozsypáním skořice kolem rostlin můžete zlepšit stav svých plodin. Podívejte se, jak na to.

Zahradní koření – skořice

Skořice, která se získává z kůry skořicovníku, je bohatým zdrojem sloučenin s antibakteriálními, protiplísňovými a antivirovými účinky. V důsledku toho se ukázalo, že je účinný repelent proti slimákům. Je to skvělá alternativa k chemickým odpuzovačům škůdců, ale nejen k nim. Použijte ho jako pomocný prostředek při zakořeňování řízků a k odpuzování hmyzu.

Skořice – účinný nástroj v boji proti slimákům

Slimáci jsou častým problémem mnoha zahrádkářů, zejména v období dešťů. Použití skořice je může účinně odradit od přístupu k vašim rostlinám. Stačí posypat kořením místa náchylná k napadení slimáky (květinové záhony, zeleninové zahrádky, bylinkové zahrádky). Nevítaní návštěvníci mohou intenzivní vůni skořice považovat za nesnesitelnou, což je přiměje vyhýbat se místům, která pro ně byla dříve atraktivní.

Boj proti mravencům pomocí skořice

Mravenci mohou být nepříjemným škůdcem i na zahradě, zejména když si začnou stavět hnízda v blízkosti rostlin a poškozovat jejich kořeny. Skořice opět funguje jako účinný a přírodní repelent.

Stačí ji posypat místa, kde zaznamenáte aktivitu mravenců. Vůně skořice mravence dráždí, takže si hledají jiné cesty. To způsobí, že ztratí orientaci v prostoru a ztíží jim to hledání cesty k potravě. Důležité je, že tento jinak užitečný hmyz nezabíjí, ale pouze odpuzuje. Podobný účinek má i na komáry.

Jak si skořice poradí s plísněmi a houbami?

Skořice má také protiplísňové účinky, takže je účinným prostředkem proti houbám a plísním na rostlinách. Chcete-li ji použít při tomto úkolu, můžete si připravit skořicový roztok smícháním jedné čajové lžičky skořicového prášku se čtyřmi litry vody. Poté jej pomocí rozprašovače rovnoměrně nastříkejte na postižená místa rostlin. Pravidelné používání tohoto roztoku může zabránit růstu hub a plísní a zlepšit celkový stav našich rostlin.

Další využití skořice na zahradě

Kromě výše uvedených způsobů použití lze skořici použít také jako jako stimulátor růstu rostlin a ke zlepšení celkové imunity rostlin. Přidání trochy skořice do půdy nebo na povrch půdy kolem rostlin podpoří jejich růst a ochrání je před mnoha chorobami.

  • Podpora zakořenění mladých sazenic

Pokud chcete, aby pepř prospěl mladým sazenicím, posypte jím navlhčenou papírovou utěrku a omotejte ji kolem kořenů rostlin. Poté je umístěte do jamek v půdě – Skořici do kořenů nezapichujte násilím.

  • Postřik proti roztočům

Skořice spolu se směsí dalšího koření, tj. hřebíčku a provensálských bylinek (v poměru 1 čajová lžička skořice, 2 čajové lžičky hřebíčku a 2 čajové lžičky bylinek) rozpuštěná ve vroucí vodě se osvědčí jako vynikající prostředek proti roztočům. Chcete-li zvýšit účinek této látky, přidejte do ní po vychladnutí přidejte další 2 rozdrcené stroužky česneku. Po hodině roztok přeceďte a aplikujte jako postřik na listy nebo stonky.

  • Antiseptikum na rány

Při řezu rostlin zůstávají na větvích otevřené rány. Bohužel jsou často napadány škůdci nebo chorobami. A přesto stačí posypat skořicí, která působí jako přírodní antiseptikum, urychluje hojení a chrání před infekcí.

Snáší skořici každá rostlina? Existují výjimky

Je důležité si uvědomit, že Přestože je skořice účinným přírodním repelentem proti hmyzu a stimulátorem růstu semenáčků, ne všechny rostliny ji přijímají. Některé druhy mohou být na kontakt se skořicí citlivé nebo její vůně může odrazovat včely či jiný užitečný hmyz od opylování. Proto je lepší zkoušet nové metody opatrně a průběžně kontrolovat reakce rostlin.

Související články:

Chcete zachránit své pokojové rostliny? Sáhněte po svém oblíbeném koření

Ničí vaši zahradu škůdci? Stačí 10 kapek do vody. Když je postříkáte, okamžitě zmizí