Šťavnatá a červená rajčata. To je cíl všech, kteří donedávna sázeli sazenice této zeleniny na své záhony. Aby byla krásná, voňavá a chutná, vyplatí se jim trochu pomoci v růstu, aby vás v období sklizně nezklamala. Stačí je správně hnojit a porostou jako nové. Banánové slupky můžete k tomuto účelu použít jako hnojivo přinejmenším třemi jednoduchými způsoby.

Hnojení rajčat a proč používat banánové slupky

Rostliny potřebují ke zdravému růstu nejméně tři prvky. Jedním z nejdůležitějších je dusík. Zajišťuje správný a rychlý růst sazenic a podílí se také na procesu fotosyntézy. Fosfor zase pomáhá posilovat rostliny a chránit je před infekcemi. Draslík je zase zodpovědný za nasazování a vývoj plodů. Pokud se chcete těšit ze skutečně bohaté úrody rajčat a mít prvotřídní zeleninu, vyplatí se při pěstování dbát na draslík. Kde ho získat? Bohatým zdrojem draslíku jsou banány, zejména jejich slupka, která po snědení ovoce obvykle končí v koši.

Tekuté hnojivo z banánových slupek pro rajčata

Jak připravit tekuté hnojivo z banánových slupek pro rajčata? Zapojte rodinu do konzumace tohoto ovoce, abyste získali několik slupek. Nasbírané banánové slupky jednoduše vložte do velké nádoby, zalijte teplou vodou a poté nechte alespoň 24 hodin odležet. Po uplynutí této doby můžete sazenice a keře zalévat tekutým hnojivem. Je dobré dodržovat univerzální poměr, který je jeden litr vody na jeden banán.

Sušená verze pro zaneprázdněné lidi

Pokud se nám nepodaří rychle sehnat čerstvé banánové slupky, můžeme si do zásoby připravit práškovou verzi, kterou pak můžeme buď posypat vedle sazenic rajčat, nebo ji zředit vodou. Stačí slupky usušit na slunci, rozemlít a nasypat do nádoby. Není to snadné?

Zaryjte banánové slupky do země

Pokud vás výše uvedené způsoby získávání hnojiva z banánů pro rajčata nepřesvědčily, jednoduše zakopejte banánové slupky do půdy nedaleko rostoucích keřů. Tento postup je ideální provádět brzy na jaře, protože rajčata budou moci čerpat životodárný draslík již v polovině května. Při zahrabávání banánových slupek dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny rostlin. Nejlepší je slupky předem nakrájet na menší kousky.

Související články:

Půda pro rajčata. Do jaké půdy vysévat a sázet rajčata?

Hnojivo z banánových slupek. Vyživuje rostliny a odpuzuje mšice.