Které bylinky do zahrady byste si měli vybrat, aby nevyžadovaly mnoho práce a rostly dlouhá léta? Navzdory tomu, co si možná myslíte, je výběr bohatý. Pořiďte si aromatickou a voňavou zahrádku a chutné bylinky, které dodají jedinečnou chuť každému jídlu. A to vše s minimálním úsilím.

Aromatické bylinky, obvykle v sušené podobě, jsou nezbytnou součástí každé chutné kuchyně. Dodávají jídlu a nápojům jedinečnou, hlubší chuť. Jelikož se snadno pěstují, můžete své oblíbené bylinky pěstovat také v květináči na okenním parapetu.. Pokud máte zahradu, byl by hřích nevysadit na ní alespoň několik druhů. Zvláště proto, že některé z nich jsou vytrvalé a jejich pěstování je triviální.

Jak pečovat o bylinky na zahradě? Vyberte si vhodné místo

Bylinky můžete na zahradě pěstovat přímo v zemi nebo ve speciálně připravených květináčích. Získáte tak spoustu možností pro zajímavou úpravu krajiny, a navíc jejich vůně odpuzuje komáry (např. máta, meduňka, rozmarýn, bazalka). Bez ohledu na odrůdu nemají velké nároky a navíc vypadají skvěle v kontrastu s ostatními rostlinami. Nejdůležitější je dát jim silně osluněné místo (jedinou výjimkou je máta, která dává přednost mírnému stínu), jinak se jim nebude chtít růst. Samotná půda nemusí být nijak zvlášť úrodná, ale je samozřejmě dobré přidat trochu kompostu. A co se týče péče, nezapomeňte plevele a zalévání. Jaké bylinky vybrat?

Jaké bylinky pěstovat na zahradě? Vyberte si nejoblíbenější odrůdy

Nejoblíbenější bylinky určitě zahrnout osvěžující a voňavé máta. Když kvete, je pokryta drobnými, fialově růžovými květy. Můžete si z ní připravit zdravý nálev nebo ji přidat do limonády. Na zahradě by také neměla chybět oregano a bazalka, které dodávají pokrmům neobvyklou chuť a vůni. Rostou dobře na suchých a slunných místech. Používají se do masitých i vegetariánských pokrmů a zejména do italských jídel. Není nic lepšího než pizza nebo těstoviny s čerstvými lístky bazalky. Dobrou chuť!

Bylinky na zahrádku znamenají úsporu peněz. Nepotřebujete mnoho pozornosti

Samozřejmě to nejsou jediné bylinky, které stojí za to vysadit na zahradě pro jejich vůni, chuť a neobvyklé aroma. Kromě nich je dobré zařadit také např:

  • Meduňka s jemnou citronovou vůní, která je ideální pro přípravu uklidňujícího čaje,
  • Petržel, ale nezapomeňte, že potřebuje pravidelnou zálivku,
  • Heřmánek ideální při žaludečních potížích,
  • Majoránka, která na slunném místě roste opravdu rychle,
  • saturejka, která napomáhá trávení a dodává pokrmům neobvyklou chuť,
  • šalvěj, která je ideální pro maso, ryby a omáčky,
  • rozmarýn – můžete ho použít nejen v kuchyni, ale i v péči, i když nezapomeňte, že by měl být vyset v nádobách, teprve poté přenesen do půdy.

Související články: „Květina je vhodná pro pěstování v zahradách, kde je třeba ji pěstovat:

Krásně kvete na slunci. Poslední šance pro kvetoucí surfinie

Papriky ji milují, při výsadbě ji dejte pod kořen. Způsob, jak získat zdravé a zralé papriky